October 21, 2014

1989 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Joe Runyan 11d 5h 24m 34s Nenana, AK $50,000.00
2 Susan Butcher 11d 6h 28m 50s Manley, AK $35,000.00
3 Rick Swenson 11d 8h 50m 50s Two Rivers, AK $27,000.00
4 DeeDee Jonrowe 11d 13h 47m 16s Willow, AK $20,000.00
5 Lavon Barve 11d 16h 46m 53s Wasilla, AK $15,000.00
6 Martin Buser 12d 2h 6m 5s Big Lake, AK $12,000.00
7 Guy Blankenship 12d 2h 22m 24s Fairbanks, AK $11,000.00
8 Rick Mackey 12d 2h 25m 0s Trapper Creek, AK $10,000.00
9 Joe Redington Sr 12d 2h 57m 16s Knik, AK $9,000.00
10 Tim Osmar 12d 3h 33m 3s Clam Gulch, AK $8,000.00
11 Jacques Philip 13d 4h 40m 46s France $7,500.00
12 Matt Desalernos 12d 5h 33m 38s Nome, AK $7,000.00
13 Bob Chlupach 12d 6h 17m 41s Willow, AK $6,500.00
14 John Barron 12d 8h 10m 8s Sheep Creek, AK $6,000.00
15 Joe Garnie 12d 8h 33m 28s Teller, AK $5,500.00
16 Libby Riddles 12d 8h 34m 44s Nome, AK $5,000.00
17 Jerry Riley 12d 13h 35m 21s Nenana, AK $4,500.00
18 Bill Cotter 12d 15h 22m 59s Nenana, AK $4,000.00
18 Frank Teasley 12d 16h 54m 19s Jackson, WY $3,500.00
20 Terry Adkins 13d 7h 13m 57s Sand Coulee, MT $3,000.00
21 Richard Self 13d 9h 56m 57s Yes Sterling, AK $0.00
22 Jerry Austin 13d 9h 57m 56s Saint Michael, AK $0.00
23 Mitch Brazin 13d 10h 5m 54s Yes Saint Michael, AK $0.00
24 Diana Moroney 13d 10h 34m 40s Willow, AK $0.00
25 Jamie Nelson 13d 11h 26m 35s Yes Togo, MN $0.00
26 Linwood Fiedler 13d 13h 37m 37s Yes Canyon Creek, MT $0.00
27 Tim Mowry 13d 21h 19m 9s Wasilla, AK $0.00
28 Bill Cavaney 14d 1h 30m 38s Yes Nome, AK $0.00
29 Karin Schmidt 14d 9h 24m 12s Yes North Pole, AK $0.00
30 Bernie Willis 14d 10h 6m 6s Yes Anchorage, AK $0.00
31 Pat Danly 14d 10h 16m 10s Trapper Creek, AK $0.00
32 Kathy Halverson 14d 10h 43m 32s Yes Trapper Creek, AK $0.00
33 Kazuo Kojima 14d 13h 45m 7s Tokyo, Japan $0.00
34 Frank Winkler 14d 22h 35m 34s Yes Anchorage, AK $0.00
35 Connor Thomas 14d 22h 51m 20s Yes Nome, AK $0.00
36 John Suter 14d 22h 54m 44s Chugiak, AK $0.00
37 Duane Lamberts 16d 1h 4m 4s Yes Trapper Creek, AK $0.00
38 Bob Hoyte 17d 11h 19m 19s Yes Ithaca, NY $0.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
David Aisenbrey 0d 0h 0m 0s Yes Montana Creek, AK Scratched
Bill Chisholm 0d 0h 0m 0s Two Rivers, AK Scratched
Joe LeFaive 0d 0h 0m 0s Whiskey Creek, AK Scratched
Michael Madden 0d 0h 0m 0s Yes North Pole, AK Scratched
Jan Masek 0d 0h 0m 0s Willow, AK Scratched
Rodger Roberts 0d 0h 0m 0s Ophir, AK Scratched
Mike Ross 0d 0h 0m 0s Yes Anchorage, AK Scratched
Kevin Saiki 0d 0h 0m 0s Trapper Creek, AK Scratched
Carolyn Muegge Vaughan 0d 0h 0m 0s Yes Trapper Creek, AK Scratched
Norm Vaughan 0d 0h 0m 0s Trapper Creek, AK Scratched
Gary Whittemore 0d 0h 0m 0s Cantwell, AK Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Jerry Austin Sportsmanship Fred Meyer
Mitch Brazin Sportsmanship Fred Meyer
Susan Butcher Halfway GCI
Linwood Fiedler Sportsmanship Fred Meyer
Kathy Halverson Sportsmanship Fred Meyer
Bob Hoyte Red Lantern
Rick Mackey Fastest Time from Safety to Nome
Tim Mowry Most Improved Musher Global Information Technologies
Jamie Nelson Sportsmanship Fred Meyer
Otis Delvin "Del" Carter & John Auliye Honorary Musher
Joe Redington Sr Most Inspirational Musher
Joe Runyan Golden Harness
Joe Runyan Race Champion
Richard Self Rookie of the Year
Rick Swenson First to the Yukon Millennium Alaskan Hotel
Frank Teasley Humanitarian Alaska Airlines
Bernie Willis Sportsmanship Fred Meyer