November 23, 2014

2007 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Lance Mackey 9d 5h 8m 41s Fairbanks, Alaska $69,000.00
2 Paul Gebhardt 9d 7h 28m 12s Kasilof, Alaska $64,300.00
3 Zack Steer 9d 12h 46m 7s Sheep Mountain, Alaska $59,800.00
4 Martin Buser 9d 13h 7m 4s Big Lake, Alaska $55,600.00
5 Jeff King 9d 15h 5m 17s Denali, Alaska $51,700.00
6 Ed Iten 9d 16h 34m 10s Kotzebue, Alaska $48,000.00
7 Ken Anderson 9d 18h 28m 48s Fairbanks, Alaska $44,400.00
8 John Baker 9d 18h 36m 22s Kotzebue, Alaska $41,100.00
9 Mitch Seavey 9d 19h 30m 23s Seward, Alaska $38,000.00
10 Tollef Monson 9d 21h 31m 40s Kotzebue, Alaska $35,100.00
11 Cim Smyth 10d 2h 16m 40s Big Lake, Alaska $32,300.00
12 Robert Sorlie 10d 4h 34m 34s Hurdal, Norway $29,700.00
13 Aaron Burmeister 10d 6h 12m 20s Nome/Nenana, Alaska $27,300.00
14 Jason Barron 10d 6h 38m 15s Lincoln, Montana $25,000.00
15 Hans Gatt 10d 7h 58m 17s Atlin, British Columbia $22,800.00
16 Ramey Smyth 10d 10h 20m 18s Houston, Alaska $20,700.00
17 Ray Redington Jr 10d 12h 43m 10s Two Rivers, Alaska $18,800.00
18 Ryan Redington 10d 12h 46m 0s Wasilla, Alaska $17,000.00
19 Hugh Neff 10d 13h 5m 15s Skagway, Alaska $15,300.00
20 Sigrid Ekran 10d 13h 21m 7s Yes Kotzebue, Alaska $13,600.00
21 Jessie Royer 10d 15h 25m 5s Fairbanks, Alaska $12,100.00
22 Sebastian Schnuelle 10d 15h 37m 45s Whitehorse, CANADA $10,700.00
23 Louis Sr. Nelson 10d 18h 23m 55s Kotzebue, Alaska $9,300.00
24 Sonny Lindner 10d 18h 28m 5s Two Rivers, Alaska $8,000.00
25 Rick Swenson 10d 18h 42m 49s Two Rivers, Alaska $6,800.00
26 Silvia Willis 10d 18h 42m 51s Yes Deshka River, Alaska $5,700.00
27 Jim Lanier 10d 19h 1m 56s Chugiak, Alaska $4,600.00
28 Aliy Zirkle 10d 19h 57m 7s Two Rivers, Alaska $3,600.00
29 Matt Hayashida 11d 1h 58m 46s Willow, Alaska $2,700.00
30 Gerry Willomitzer 11d 2h 54m 8s Yes Whitehorse, CANADA $1,800.00
31 William Pinkham 11d 5h 35m 40s Glenwood Springs, Colorado $1,049.00
32 Jon Korta 11d 13h 9m 16s Yes Galena, Alaska $1,049.00
33 Tim Osmar 11d 16h 46m 45s Ninilchik, Alaska $1,049.00
34 Clint Warnke 11d 19h 9m 39s Two Rivers, Alaska $1,049.00
35 Scott Smith 11d 19h 9m 49s Willow, Alaska $1,049.00
36 Allen Moore 11d 20h 45m 15s Yes Two Rivers, Alaska $1,049.00
37 Rick Casillo 11d 20h 48m 39s Willow, Alaska $1,049.00
38 Thomas Lesatz 11d 21h 20m 53s Yes Two Rivers, Alaska $1,049.00
39 Mike Williams, Sr. 12d 0h 32m 17s Akiak, Alaska $1,049.00
40 Matt Anderson 12d 0h 45m 0s Yes Pinedale, Wyoming $1,049.00
41 Dallas Seavey 12d 8h 8m 11s Seward, Alaska $1,049.00
42 Andrew Angstman 12d 13h 17m 1s Yes Bethel, Alaska $1,049.00
43 Robert Bundtzen 12d 14h 21m 17s Anchorage, Alaska $1,049.00
44 Bryan Mills 12d 16h 10m 10s Merango, Wisconsin $1,049.00
45 Cindy Gallea 12d 16h 50m 17s Seeley Lake, Montana $1,049.00
46 Matt Calore 13d 1h 59m 40s Yes Two Rivers, Alaska $1,049.00
47 Hernan Maquieira 13d 15h 23m 0s Yes Ushuaia, Argentina $1,049.00
48 Jeff Wells 14d 2h 40m 54s Yes Fairbanks, Alaska $1,049.00
49 Dan Carter 14d 3h 36m 11s Yes Jackson, USA $1,049.00
50 Kelly Williams 14d 9h 35m 5s Two Rivers, Alaska $1,049.00
51 Matt Rossi 14d 18h 50m 50s Yes Herbster, Wisconsin $1,049.00
52 Kevin Morlock 15d 0h 48m 10s Yes Walhalla, Michigan $1,049.00
53 Aleksandar Nikolich 15d 2h 5m 30s Yes Belgrade, SERBIA $1,049.00
54 Jeremy Keller 15d 15h 55m 46s Yes McCarthy, Alaska $1,049.00
55 Bruce Linton 15d 23h 38m 30s Yes Morrisville, Vermont $1,049.00
56 Heather Siirtola 16d 1h 35m 28s Yes Talkeetna, Alaska $1,049.00
57 Donald Smidt 16d 11h 42m 58s Yes Van Dyne, Wisconsin $1,049.00
58 Ellen Halverson 16d 11h 56m 20s Yes Wasilla, Alaska $1,049.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
Butch Austin 1d 3h 46m 0s Yes Fruita, Colorado Scratched
Deborah Bicknell 4d 5h 17m 0s Yes Auke Bay, Alaska Scratched
Ramy Brooks 9d 21h 43m 0s Healy, Alaska Disqualified
Lachlan Clarke 1d 9h 18m 0s Buena Vista, Colorado Scratched
Randy Cummins 1d 2h 16m 0s Big Lake, Alaska Scratched
Linwood Fiedler 4d 20h 40m 0s Willow, Alaska Scratched
Melanie Gould 1d 0h 41m 0s Talkeetna, Alaska Scratched
Jeff Holt 1d 3h 3m 0s North Pole, Alaska Scratched
Richard Hum 1d 11h 3m 0s Yes Talkeetna, Alaska Scratched
Dan Huttunen 1d 7h 35m 0s Yes Wasilla, Alaska Scratched
G.B. Jones 2d 21h 24m 0s Knik, Alaska Scratched
DeeDee Jonrowe 1d 3h 9m 0s Willow, Alaska Scratched
Bruce Milne 11d 10h 20m 0s Yes Two Rivers, Alaska Scratched
Jacques Philip 1d 2h 51m 0s Nenana, Alaska Scratched
Karen Ramstead 7d 1h 6m 0s Perryvale, Canada Scratched
Eric Rogers 9d 2h 0m 0s Eagle River, Alaska Scratched
Tom Roig 1d 23h 18m 0s Yes Shreve, USA Scratched
Frank Sihler 0d 21h 20m 0s Wasilla, Alaska Scratched
Perry Solmonson 1d 8h 34m 0s Plain, Washington Scratched
Gerald Sousa 7d 16h 3m 0s Talkeetna, Alaska Scratched
Ben Stamm 3d 11h 52m 0s Argyle, Wisconsin Scratched
Doug Swingley 0d 20h 15m 0s Lincoln, Montana Scratched
Dave Tresino 3d 8h 35m 0s Talkeetna, Alaska Scratched
Scott White 1d 4h 38m 0s Yes Snohomish, Washington Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Bruce Milne & Brian Mills Outfitter Cabela's
Eagle Island Checkpoint Golden Clipboard
Ekran, Sigred Rookie of the Year
Ellen Halverson Red Lantern Wells Fargo
Ed Iten Leonhard Seppala Humanitarian Alaska Airlines
Jeff King First to the Gold Coast Wells Fargo
Louis Nelson Herbie Nayokpuk Memorial Northern Air Cargo
Lance Mackey Race Champion
Lance Mackey Dorothy G. Page Halfway GCI
Lance Mackey Winner's Truck Anchorage Chrysler Dodge
Lance Mackey Winner's Purse Wells Fargo
Lance Mackey Most Inspirational Musher Chevron
Lance Mackey Lolly Medley Golden Harness
Martin Buser Spirit of Alaska PenAir
Martin Buser First to the Yukon Millennium Alaskan Hotel
Mike Gascoigne Golden Stethoscope
Cim Smyth Fastest Time from Safety to Nome Nome Kennel Club
Susan Butcher Honorary Musher
Tollef Monson Sportsmanship Fred Meyer
Tollef Monson Most Improved Musher Global Information Technologies

Checkpoints

# Checkpoint Miles
1 Anchorage 0
2 Campbell Airstrip (BLM) 11
2 Campbel Airstrip (BLM) 11
3 Willow 70
4 Yentna Station 115
4 Yentna (YENT-na) 115
5 Skwentna 149
6 Finger Lake 194
7 Rainy Pass 224
8 Rohn (Rone) 272
9 Nikolai (NIK-o-lye) 352
10 McGrath 400
11 Takotna (Ta-COT-na) 418
12 Ophir (OH-fur) 443
13 Iditarod (I-DIT-a-rod) 533
14 Shageluk (SHAG-a-luck) 598
15 Anvik 623
16 Grayling 641
17 Eagle Island 701
18 Kaltag (KAL-tag) 771
19 Unalakleet (YOU-na-la-kleet) 861
20 Shaktoolik (Shak-TOO-lick) 903
21 Koyuk (Coy-uk) 951
22 Elim (EE-lum) 999
23 White Mountain 1045
24 Safety 1100
25 Nome 1122