April 23, 2017

2010 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Lance Mackey 8d 23h 59m 9s Fairbanks, Alaska $50,400.00
2 Hans Gatt 9d 1h 4m 2s Whitehorse, CANADA $46,700.00
3 Jeff King 9d 2h 22m 17s Denali, Alaska $43,200.00
4 Ken Anderson 9d 6h 25m 23s Fairbanks, Alaska $40,000.00
5 John Baker 9d 7h 7m 54s Kotzebue, Alaska $36,900.00
6 Ramey Smyth 9d 7h 47m 50s Willow, Alaska $34,100.00
7 Sebastian Schnuelle 9d 8h 39m 17s Whitehorse, CANADA $31,400.00
8 Dallas Seavey 9d 10h 4m 20s Seward, Alaska $28,900.00
9 Hugh Neff 9d 10h 52m 24s Tok, Alaska $26,600.00
10 Mitch Seavey 9d 12h 8m 54s Seward, Alaska $24,400.00
11 Ray Redington Jr 9d 12h 53m 14s Wasilla, Alaska $22,400.00
12 Zack Steer 9d 14h 10m 33s Sheep Mountain, Alaska $20,500.00
13 Gerry Willomitzer 9d 14h 59m 41s Whitehorse, CANADA $18,800.00
14 Martin Buser 9d 15h 33m 58s Big Lake, Alaska $17,100.00
15 Jessie Royer 9d 16h 4m 40s Fairbanks, Alaska $15,600.00
16 Aliy Zirkle 9d 18h 5m 10s Two Rivers, Alaska $14,100.00
17 Sven Haltmann 9d 18h 50m 28s Fairbanks, Alaska $12,800.00
18 Sonny Lindner 9d 19h 0m 0s Two Rivers, Alaska $11,500.00
19 Paul Gebhardt 9d 20h 31m 1s Kasilof, Alaska $10,400.00
20 Rick Swenson 9d 22h 53m 22s Two Rivers, Alaska $9,300.00
21 Dan Kaduce 10d 0h 50m 0s Yes Chatanika, Alaska $8,200.00
22 DeeDee Jonrowe 10d 2h 47m 44s Willow, Alaska $7,300.00
23 Cim Smyth 10d 5h 5m 0s Big Lake, Alaska $6,400.00
24 Jim Lanier 10d 5h 21m 10s Chugiak, Alaska $5,500.00
25 Bruce Linton 10d 6h 18m 33s Kasilof, Alaska $4,800.00
26 Michael Williams, Jr. 10d 6h 44m 36s Yes Akiak, Alaska $4,000.00
27 Michelle Phillips 10d 8h 31m 12s Yes Tagish, CANADA $3,400.00
28 Peter Kaiser 10d 11h 13m 59s Yes Bethel, Alaska $2,700.00
29 Thomas Lesatz 10d 11h 41m 30s Two Rivers, Alaska $2,100.00
30 Gerald Sousa 10d 13h 52m 53s Talkeetna, Alaska $1,600.00
31 Robert Nelson 10d 16h 51m 16s Kotzebue, Alaska $1,049.00
32 Jason Barron 10d 18h 24m 49s Lincoln, Montana $1,049.00
33 William "Middy" Johnson 10d 21h 29m 49s Yes Unalakleet, Alaska $1,049.00
34 Matt Hayashida 10d 21h 30m 15s Willow, Alaska $1,049.00
35 Allen Moore 10d 23h 25m 4s Two Rivers, Alaska $1,049.00
36 Colleen Robertia 10d 23h 56m 10s Yes Kasilof, Alaska $1,049.00
37 William Pinkham 11d 4h 20m 5s Glenwood Springs, Colorado $1,049.00
38 Quinn Iten 11d 5h 23m 34s Yes Kotzebue, Alaska $1,049.00
39 Kristy Berington 11d 6h 44m 2s Yes Kasilof, Alaska $1,049.00
40 Cindy Gallea 11d 8h 12m 1s Seeley Lake, Montana $1,049.00
41 Sam Deltour 11d 16h 6m 0s Sint-Kruis, BELGIUM $1,049.00
42 Blake Freking 11d 20h 39m 11s Finland, Minnesota $1,049.00
43 Tamara Rose 12d 0h 39m 29s Yes Fairbanks, Alaska $1,049.00
44 Art Church, Jr 12d 0h 47m 8s Willow, Alaska $1,049.00
45 Wattie McDonald 12d 2h 25m 25s Yes Stonehaven, UK $1,049.00
46 Lachlan Clarke 12d 3h 13m 22s Buena Vista, Colorado $1,049.00
47 Newton Marshall 12d 4h 27m 28s Yes St. Anne, JAMAICA $1,049.00
48 Billy Snodgrass 12d 5h 34m 20s DuBois, Wyoming $1,049.00
49 Trent Herbst 12d 13h 53m 0s Ketchum, Idaho $1,049.00
50 Chris Adkins 12d 17h 39m 59s Yes Sand Coulee, Montana $1,049.00
51 Dave DeCaro 12d 21h 19m 24s Yes Denali Park, Alaska $1,049.00
52 Ross Adam 13d 0h 2m 0s Grande Prairie, Alberta $1,049.00
53 Jane Faulkner 13d 2h 51m 50s Yes Soldotna, Alaska $1,049.00
54 Scott White 13d 4h 21m 44s Yes Woodinville, Washington $1,049.00
55 Celeste Davis 13d 5h 6m 40s Yes Deer Lodge, Montana $1,049.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
Kirk Barnum 1d 10h 21m 0s Seeley Lake, Montana Scratched
Emil Churchin 7d 20h 8m 0s Yes Anchorage, Alaska Scratched
Judy Currier 5d 23h 0m 0s Fairbanks, Alaska Scratched
Hank Debruin 8d 19h 16m 0s Yes Haliburton, CANADA Scratched
Zoya DeNure 1d 6h 2m 0s Gakona, Alaska Scratched
Linwood Fiedler 2d 11h 56m 0s Willow, Alaska Scratched
Kathleen Frederick 2d 9h 6m 0s Yes Willow, Alaska Scratched
Karin Hendrickson 1d 4h 29m 0s Chugiak, Alaska Scratched
Pat Moon 1d 8h 32m 0s Yes Chicago, Illinois Scratched
Warren Palfrey 5d 22h 32m 0s Quesnel, British Columbia Scratched
Karen Ramstead 3d 5h 23m 0s Perryvale, Alberta Scratched
Ryan Redington 5d 17h 24m 0s Wasilla, Alaska Scratched
Justin Savidis 3d 0h 38m 0s Yes Willow, Alaska Scratched
John Stewart 12d 4h 56m 0s Yes Aberdeen, UK Scratched
Michael Suprenant 1d 6h 20m 0s Chugiak, Alaska Scratched
Tom Thurston 4d 11h 40m 0s Oak Creek, Colorado Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Cripple Checkpoint Golden Clipboard
Celeste Davis Red Lantern
Sam Deltour Most Improved Musher Horizon Lines
Paul Gebhardt Fastest Time from Safety to Nome Nome Kennel Club
Griffitts, Caroline Golden Stethoscope
William "Middy" Johnson Herbie Nayokpuk Memorial Northern Air Cargo
Dan Kaduce Rookie of the Year
Jeff King Spirit of Alaska PenAir
Jeff King First to the Yukon Millennium Alaskan Hotel
Jim Lanier Musher's Choice ExxonMobil
Lance Mackey First to the Gold Coast Wells Fargo
Lance Mackey Lolly Medley Golden Harness City of Nome
Lance Mackey Race Champion
Orin Seybert Honorary Musher
Ray Redington Jr Sportsmanship Fred Meyer
Sebastian Schnuelle Leonhard Seppala Humanitarian Alaska Airlines
Dallas Seavey Dorothy G. Page Halfway GCI

Checkpoints

# Checkpoint Miles
1 Anchorage 0
2 Campbell Airstrip 11
3 Willow 70
4 Yentna Station 115
5 Skwentna 149
6 Finger Lake 194
7 Rainy Pass 224
8 Rohn 272
9 Nikolai 347
10 McGrath 401
11 Takotna 419
12 Ophir 444
13 Cripple 503
14 Ruby 615
15 Galena 667
16 Nulato 719
17 Kaltag 761
18 Unalakleet 851
19 Shaktoolik 893
20 Koyuk 941
21 Elim 989
22 White Mountain 1035
23 Safety 1090
24 Nome 1112