September 25, 2017

2016 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Dallas Seavey 8d 11h 20m 16s Willow, Alaska $75,000.00
2 Mitch Seavey 8d 12h 5m 25s Seward, Alaska $62,775.00
3 Aliy Zirkle 8d 18h 42m 36s Two Rivers, Alaska $57,750.00
4 Wade Marrs 8d 20h 22m 2s Willow, Alaska $51,825.00
5 Peter Kaiser 8d 20h 24m 55s Bethel, Alaska $47,475.00
6 Joar Leifseth Ulsom 8d 22h 12m 38s Mo i Rana, NORWAY $40,200.00
7 Nicolas Petit 8d 23h 30m 10s Girdwood, Alaska $37,800.00
8 Ralph Johannessen 8d 23h 50m 8s Dagali, NORWAY $35,475.00
9 Jeff King 9d 0h 0m 46s Denali, Alaska $33,225.00
10 Scott Smith 9d 1h 33m 35s Willow, Alaska $31,050.00
11 Noah Burmeister 9d 1h 39m 55s Nome/Nenana, Alaska $28,950.00
12 Richie Diehl 9d 2h 42m 21s Aniak, Alaska $27,000.00
13 Robert Sorlie 9d 3h 4m 53s Hurdal, NORWAY $25,050.00
14 Paul Gebhardt 9d 3h 10m 17s Kasilof, Alaska $23,250.00
15 Jessie Royer 9d 3h 42m 33s Darby, MT $21,450.00
16 Ken Anderson 9d 3h 45m 10s Fairbanks, Alaska $19,725.00
17 John Baker 9d 5h 45m 5s Kotzebue, Alaska $18,075.00
18 Travis Beals 9d 6h 42m 53s Seward, Alaska $16,575.00
19 Ray Redington Jr 9d 8h 1m 32s Wasilla, Alaska $15,075.00
20 Brent Sass 9d 8h 8m 35s Eureka, Alaska $13,575.00
21 Kelly Maixner 9d 8h 38m 18s Big Lake, Alaska $12,225.00
22 Hugh Neff 9d 9h 50m 47s Tok, Alaska $10,950.00
23 Sigrid Ekran 9d 10h 37m 30s Alvdal, NORWAY $9,675.00
24 Linwood Fiedler 9d 14h 57m 26s Willow, Alaska $8,475.00
25 Michelle Phillips 9d 16h 7m 18s Tagish, YT, CANADA $7,275.00
26 Geir Idar Hjelvik 9d 17h 24m 10s Yes Norjordet, NORWAY $6,075.00
27 Mats Pettersson 9d 20h 44m 27s Kiruna, SWEDEN $5,025.00
28 Ketil Reitan 9d 21h 18m 33s Kaktovik, Alaska $3,975.00
29 Lars Monsen 9d 21h 52m 1s Yes Skiptvet, NORWAY $3,000.00
30 Dag Torulf Olsen 9d 22h 6m 16s Yes Hammerfest, NORWAY $2,024.00
31 Katherine Keith 9d 23h 30m 5s Kotzebue, Alaska $1,049.00
32 Allen Moore 9d 23h 56m 45s Two Rivers, Alaska $1,049.00
33 Ed Stielstra 10d 3h 14m 37s McMillan, MI $1,049.00
34 Jason Mackey 10d 3h 52m 11s Salcha, Alaska $1,049.00
35 Jason Campeau 10d 4h 10m 35s Rocky Mountain House, AB, CANADA $1,049.00
36 Tore Albrigtsen 10d 11h 5m 26s Tromsø, NORWAY $1,049.00
37 Martin Buser 10d 11h 31m 51s Big Lake, Alaska $1,049.00
38 Karin Hendrickson 10d 13h 55m 0s Wasilla, Alaska $1,049.00
39 Kristy Berington 10d 13h 58m 14s Wasilla, Alaska $1,049.00
40 Anna Berington 10d 13h 58m 27s Wasilla, Alaska $1,049.00
41 Justin Savidis 10d 14h 44m 35s Willow, Alaska $1,049.00
42 Cody Strathe 10d 15h 53m 43s Yes Fairbanks, Alaska $1,049.00
43 Paige Drobny 10d 15h 54m 11s Fairbanks, Alaska $1,049.00
44 DeeDee Jonrowe 10d 22h 29m 13s Willow, Alaska $1,049.00
45 Nathan Schroeder 10d 22h 39m 25s Warba, MN $1,049.00
46 Jodi Bailey 10d 22h 44m 47s Fairbanks, Alaska $1,049.00
47 Monica Zappa 11d 0h 17m 32s Kasilof, Alaska $1,049.00
48 Michael Williams, Jr. 11d 2h 17m 45s Akiak, Alaska $1,049.00
49 Melissa Stewart 11d 3h 29m 51s Nome, Alaska $1,049.00
50 James Volek 11d 3h 54m 10s Big Lake, Alaska $1,049.00
51 Tim Pappas 11d 6h 15m 4s Yes Big Lake, Alaska $1,049.00
52 Becca Moore 11d 7h 32m 32s Willow, Alaska $1,049.00
53 Alan Eischens 11d 7h 39m 15s Wasilla, Alaska $1,049.00
54 Robert Bundtzen 11d 8h 10m 25s Anchorage, Alaska $1,049.00
55 Noah Pereira 11d 10h 41m 50s Yes Brockport, NY $1,049.00
56 Miriam Osredkar 11d 11h 12m 46s Yes Willow, Alaska $1,049.00
57 Tom Jamgochian 11d 11h 45m 54s Yes Nome, Alaska $1,049.00
58 Kristin Knight Pace 11d 13h 31m 32s Yes Healy, Alaska $1,049.00
59 Ryne Olson 11d 13h 31m 41s Two Rivers, Alaska $1,049.00
60 Trent Herbst 11d 15h 41m 4s Ketchum, ID $1,049.00
61 Matthew Failor 11d 18h 54m 45s Willow, Alaska $1,049.00
62 Elliot Anderson 11d 19h 11m 11s Yes Big Lake, Alaska $1,049.00
63 Larry Daugherty 11d 21h 16m 36s Yes Eagle River, Alaska $1,049.00
64 Patrick Beall 11d 21h 25m 25s Yes Norman, OK $1,049.00
65 Lisbet Norris 11d 21h 43m 6s Willow, Alaska $1,049.00
66 Sarah Stokey 12d 2h 59m 51s Yes Seward, Alaska $1,049.00
67 Rob Cooke 12d 7h 3m 55s Whitehorse, YT, CANADA $1,049.00
68 Kim Franklin 12d 23h 39m 38s Yes Herts, UK $1,049.00
69 Kristin Bacon 12d 23h 41m 54s Yes Big Lake, Alaska $1,049.00
70 Cindy Gallea 13d 3h 46m 26s Wykoff, MN $1,049.00
71 Mary Helwig 13d 8h 51m 30s Yes Willow, Alaska $1,049.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
Charley Bejna 3d 15h 43m 0s Addison, IL Scratched
Rick Casillo 4d 23h 39m 0s Willow, Alaska Scratched
Zoya DeNure 1d 19h 50m 0s Delta Junction, Alaska Scratched
Hans Gatt 2d 5h 41m 0s Whitehorse, YT, CANADA Scratched
Ellen Halverson 10d 20h 40m 0s Wasilla, Alaska Withdrawn
Scott Janssen 5d 7h 49m 0s Anchorage, Alaska Scratched
Martin Koenig 0d 16h 57m 0s Seeley Lake, MT Scratched
Jim Lanier 7d 17h 41m 0s Chugiak, Alaska Scratched
Lance Mackey 6d 21h 21m 0s Fairbanks, Alaska Scratched
Robert Redington 6d 5h 30m 0s Yes Wasilla, Alaska Scratched
Ryan Redington 5d 14h 53m 0s Wasilla, Alaska Scratched
Cim Smyth 7d 1h 48m 0s Big Lake, Alaska Scratched
Billy Snodgrass 10d 0h 19m 0s DuBois, WY Scratched
Jan Steves 0d 13h 12m 0s Willow, Alaska Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Brent Sass First Musher to Ophir
Mary Helwig Red Lantern
Aliy Zirkle Leonhard Seppala Humanitarian Award Alaska Airlines
Dallas Seavey Spirit of Alaska PenAir
Dallas Seavey Dorothy G Page Halfway Award GCI
Jeff King First Musher to the Yukon Lakefront Anchorage Hotel
Mitch Seavey Fish First Award Bristol Bay Native Corporation
Matthew Failor Musher\'s Choice Award
Dallas Seavey Lolly Medley Golden Harness Award City of Nome
Brent Sass Gold Coast Award Wells Fargo
Geir Idar Hjelvik Jerry Austin Memorial Rookie of the Year Award Jerry Austin\'s family
Nicolas Petit Fastest Time Safety to Nome Nome Kennel Club
John Baker Sportsmanship Award Donlin Gold
Ralph Johannessen Northern Air Cargo Herbie Nayokpuk Award
Noah Burmeister Matson Most Improved Musher Award

Checkpoints

# Checkpoint Miles
1 Anchorage 0
2 Campbell Airstrip 11
3 Willow 11
4 Yentna 53
5 Skwentna 83
6 Finger Lake 123
7 Rainy Pass 153
8 Rohn 188
9 Nikolai 263
10 McGrath 311
11 Takotna 329
12 Ophir 352
13 Cripple 425
14 Ruby 495
15 Galena 545
16 Nulato 582
17 Kaltag 629
18 Unalakleet 714
19 Shaktoolik 754
20 Koyuk 804
21 Elim 852
22 White Mountain 898
23 Safety 953
24 Nome 975