July 16, 2018

2018 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Joar Leifseth Ulsom 9d 12h 0m 0s Mo i Rana, NORWAY $50,612.00
2 Nicolas Petit 9d 14h 15m 3s Girdwood, Alaska $42,462.00
3 Mitch Seavey 9d 17h 11m 15s Seward, Alaska $39,112.00
4 Ray Redington Jr 9d 21h 3m 1s Wasilla, Alaska $35,162.00
5 Peter Kaiser 9d 22h 9m 2s Bethel, Alaska $45,100.00
6 Richie Diehl 9d 23h 19m 47s Aniak, Alaska $27,412.00
7 Jessie Holmes 9d 23h 39m 40s Yes Nenana, Alaska $25,812.00
8 Ramey Smyth 10d 0h 10m 35s Willow, Alaska $24,262.00
9 Travis Beals 10d 0h 46m 51s Seward, Alaska $22,762.00
10 Linwood Fiedler 10d 1h 27m 54s Willow, Alaska $21,312.00
11 Matt Hall 10d 3h 36m 51s Yes Two Rivers, Alaska $27,503.00
12 Aaron Burmeister 10d 4h 29m 7s Nome/Nenana, Alaska $25,650.00
13 Matthew Failor 10d 5h 53m 52s Willow, Alaska $17,312.00
14 Ketil Reitan 10d 5h 54m 4s Kaktovik, Alaska $16,112.00
15 Aliy Zirkle 10d 6h 42m 22s Two Rivers, Alaska $14,912.00
16 Jessie Royer 10d 7h 59m 10s Fairbanks, Alaska $13,762.00
17 Kelly Maixner 10d 8h 34m 30s Big Lake, Alaska $12,662.00
18 Mats Pettersson 10d 10h 55m 23s Kiruna, SWEDEN $11,662.00
19 Michelle Phillips 10d 11h 36m 46s Tagish, YT, CANADA $10,662.00
20 Lars Monsen 10d 11h 38m 3s Skiptvet, NORWAY $9,662.00
21 Hugh Neff 10d 17h 56m 15s Tok, Alaska $1,049.00
22 Anna Berington 10d 21h 44m 20s Knik, Alaska $1,049.00
23 Michi Konno 11d 0h 35m 2s Yes Willow, Alaska $1,049.00
24 Jeff King 11d 1h 36m 32s Denali, Alaska $1,049.00
25 Michael Williams, Jr. 11d 3h 16m 46s Akiak, Alaska $1,049.00
26 Katherine Keith 11d 5h 35m 10s Kotzebue, Alaska $1,049.00
27 Rick Casillo 11d 7h 29m 17s Big Lake, Alaska $1,049.00
28 Martin Buser 11d 9h 2m 14s Big Lake, Alaska $1,049.00
29 Cody Strathe 11d 9h 26m 47s Fairbanks, Alaska $1,049.00
30 Andrew Nolan 11d 10h 3m 36s Yes Wasilla, Alaska $1,049.00
31 Noah Pereira 11d 11h 22m 12s Brockport, NY $1,049.00
32 Tom Knolmayer 11d 12h 20m 30s Wasilla, Alaska $1,049.00
33 Emily Maxwell 11d 13h 55m 56s Yes Iowa City, IA $1,049.00
34 Aaron Peck 11d 14h 42m 6s Grande Prairie, AB, CANADA $1,049.00
35 Charley Bejna 11d 14h 43m 6s Addison, IL $1,049.00
36 Kristy Berington 11d 16h 8m 55s Knik, Alaska $1,049.00
37 Andy Pohl 11d 16h 10m 31s Yes Knik, Alaska $1,049.00
38 Monica Zappa 11d 20h 20m 43s Kasilof, Alaska $1,049.00
39 Brett Bruggeman 11d 20h 21m 8s Yes Great Falls, MT $1,049.00
40 Larry Daugherty 11d 20h 42m 6s Eagle River, Alaska $1,049.00
41 Lev Shvarts 11d 22h 12m 14s Willow, Alaska $1,049.00
42 Peter Fleck 12d 3h 27m 31s Yes Soft Spring Island, BC, CANADA $1,049.00
43 Jeff Deeter 12d 4h 50m 40s Fairbanks, Alaska $1,049.00
44 Bradley Farquhar 12d 4h 58m 38s Yes Mahone Bay, Nova Scotia, CANADA $1,049.00
45 Misha Wiljes 12d 5h 37m 32s Willow, Alaska $1,049.00
46 Tim Muto 12d 8h 17m 57s Yes Willow, Alaska $1,049.00
47 Dave Delcourt 12d 8h 34m 19s Wasilla, Alaska $1,049.00
48 Shaynee Traska 12d 16h 8m 25s Yes Gladwin, MI $1,049.00
49 Meredith Mapes 12d 17h 35m 58s Yes Palmer, Alaska $1,049.00
50 Jason Stewart 12d 19h 53m 10s Yes Wasilla, Alaska $1,049.00
51 Anja Radano 12d 20h 0m 10s Yes Talkeetna, Alaska $1,049.00
52 Magnus Kaltenborn 12d 20h 13m 14s Whitehorse, YT, CANADA $1,049.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
Tara Cicatello 11d 3h 30m 0s Yes Buffalo, NY Withdrawn
Rob Cooke 8d 10h 48m 0s Whitehorse, YT, CANADA Scratched
Zoya DeNure 0d 13h 5m 0s Delta Junction, Alaska Scratched
Alan Eischens 10d 5h 45m 0s Wasilla, Alaska Scratched
Marcelle Fressineau 10d 14h 24m 0s Whitehorse, YT, CANADA Scratched
Scott Janssen 11d 20h 30m 0s Anchorage, Alaska Scratched
DeeDee Jonrowe 1d 2h 41m 0s Willow, Alaska Scratched
Jim Lanier 11d 20h 30m 0s Chugiak, Alaska Scratched
Wade Marrs 8d 7h 25m 0s Willow, Alaska Scratched
Allen Moore 8d 23h 26m 0s Two Rivers, Alaska Scratched
Robert Redington 4d 23h 24m 0s Willow, Alaska Scratched
Ryan Redington 6d 23h 50m 0s Wasilla, Alaska Scratched
Tom Schonberger 7d 20h 35m 0s Yes Chugiak, Alaska Scratched
Steve Watkins 11d 3h 22m 0s Topeka, KS Withdrawn
Scott White 4d 10h 35m 0s Snohomish, WA Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Mitch Seavey Spirit of Alaska PenAir
Joar Leifseth Ulsom Dorothy G Page Halfway GCI
Nicolas Petit First to the Yukon Lakefront
Nicolas Petit First Fish Bristol Bay
Joar Leifseth Ulsom Achieve More Northrim Bank
Jessie Holmes Rookie of the Year
Nicolas Petit Fastest Time Safety to Nome NKC
Joar Leifseth Ulsom Winners Truck
Matthew Failor Most Improved Musher Matsom
Scott Janssen Sportsmanship Donlin Gold
Richie Diehl Herbie Nayokpuk Northern Air Cargo
Jessie Royer Most Inspirational
Aliy Zirkle Humanitarian
Magnus Kaltenborn Red Lantern
Joar's dog Russeren Lolly Medley Golden Harness Award City of Nome

Checkpoints

# Checkpoint Miles
1 Anchorage 0
2 Campbell Airstrip 11
3 Willow 11
4 Yentna 53
5 Skwentna 83
6 Finger Lake 123
7 Rainy Pass 153
8 Rohn 188
9 Nikolai 263
10 McGrath 311
11 Takotna 329
12 Ophir 352
13 Iditarod 432
14 Shageluk 487
15 Anvik 512
16 Grayling 530
17 Kaltag 652
18 Unalakleet 737
19 Shaktoolik 777
20 Koyuk 827
21 Elim 875
22 White Mountain 921
23 Safety 976
24 Nome 998