October 31, 2014

1986 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Susan Butcher 11d 15h 6m 0s Manley, AK $50,000.00
2 Joe Garnie 11d 16h 1m 11s Teller, AK $30,000.00
3 Rick Swenson 11d 23h 59m 43s Manley, AK $20,000.00
4 Joe Runyan 12d 2h 11m 31s Nenana, AK $15,000.00
5 Duane Halverson 12d 2h 27m 51s Trapper Creek, AK $13,000.00
6 John Cooper 12d 3h 28m 3s Anchorage, AK $11,000.00
7 Lavon Barve 12d 4h 17m 55s Wasilla, AK $9,500.00
8 Jerry Austin 12d 10h 15m 1s Saint Michael, AK $8,000.00
9 Terry Adkins 13d 0h 22m 29s Sand Coulee, MT $6,500.00
10 Rune Hesthammer 13d 4h 20m 0s Yes Norway $5,500.00
11 John Barron 13d 4h 24m 45s Yentna River, AK $4,500.00
12 Guy Blankenship 13d 7h 12m 29s Fairbanks, AK $4,000.00
13 Tim Moerlein 13d 7h 40m 31s Kasilof, AK $3,750.00
14 Bob Chlupach 13d 10h 32m 13s Willow, AK $3,500.00
15 Jerry Riley 13d 14h 36m 49s Nenana, AK $3,250.00
16 Vern Halter 13d 15h 29m 29s Trapper Creek, AK $3,000.00
17 Gary Whittemore 13d 20h 37m 23s Cantwell, AK $2,750.00
18 Ted English 13d 23h 1m 26s Chugiak, AK $2,500.00
19 Nina Hotvedt 14d 6h 20m 41s Yes Norway $2,250.00
20 Rick Atkinson 14d 6h 21m 21s Great Britain $2,000.00
21 Rusty Miller 14d 11h 4m 54s Fairbanks, AK $0.00
22 Peter Sapin 14d 11h 17m 42s Yes Grand Marais, MN $0.00
23 Frank Torres 14d 16h 43m 15s Yes McGrath, AK $0.00
24 Paul Johnson 15d 0h 8m 6s Yes Unalakleet, AK $0.00
25 Martin Buser 15d 0h 53m 56s Eagle River, AK $0.00
26 John Wood 15d 4h 29m 42s Chugiak, AK $0.00
27 Dan MacEachen 15d 5h 9m 14s Yes Snowmass Village, CO $0.00
28 Jerry Raychel 15d 7h 9m 14s Chugiak, AK $0.00
29 Raymie Redington 15d 7h 12m 24s Knik, AK $0.00
30 Mike Pemberton 15d 7h 44m 37s Yes Anchorage, AK $0.00
31 Dave Olesen 15d 9h 44m 15s Yes Yellowknife, NWT $0.00
32 Steve Bush 15d 9h 55m 31s Yes Aniak, AK $0.00
33 Kari Skogen 15d 10h 52m 49s Norway $0.00
34 Gordon Brinker 15d 15h 20m 31s Yes Shell Lake, AK $0.00
35 Bobby Lee 16d 10h 34m 3s Yes Trapper Creek, AK $0.00
36 Ron Robbins 16d 15h 3m 19s Trapper Creek, AK $0.00
37 Dave Scheer 16d 15h 3m 58s Homer, AK $0.00
38 Gordon Hubbard 16d 16h 44m 44s Yes Kodiak, AK $0.00
39 Matt Desalernos 16d 19h 22m 59s Yes Nome, AK $0.00
40 Allen Cheshire 16d 21h 9m 57s Great Britain $0.00
41 Ray Lang 16d 22h 39m 2s Yes Nome, AK $0.00
42 Rodger Roberts 16d 22h 53m 2s Yes Ophir, AK $0.00
43 Allen Miller 17d 5h 41m 37s Yes Livengood, AK $0.00
44 Armen Khatchikian 17d 8h 12m 29s Yes Tarvisio, Italy $0.00
45 Don McQuown 17d 15h 59m 49s Yes Knik, AK $0.00
46 Mike Lawless 18d 1h 20m 52s Yes Fairbanks, AK $0.00
47 Mark Jackson 18d 11h 1m 34s Yes Palmer, AK $0.00
48 Joe LeFaive 18d 18h 7m 24s Yes Illiamna, AK $0.00
49 Peter Thomann 18d 18h 7m 34s Yes Tagish, YT $0.00
50 Pat Danly 19d 0h 38m 21s Yes Trapper Creek, AK $0.00
51 Bill Hall 19d 0h 38m 48s Yes Trapper Creek, AK $0.00
52 Bill Davidson 19d 0h 55m 55s Yes Willow, AK $0.00
53 Scott Cameron 19d 19h 51m 27s Palmer, AK $0.00
54 Stan Ferguson 19d 21h 42m 58s Yes Trapper Creek, AK $0.00
55 Mike Peterson 20d 13h 42m 21s Yes Willow, AK $0.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
Abel Akpik 0d 0h 0m 0s Yes Barrow, AK Scratched
John Anderson 0d 0h 0m 0s Yes Willow, AK Scratched
Frank Bettine 0d 0h 0m 0s Glennallen, AK Scratched
Roger Bliss 0d 0h 0m 0s Yes Wasilla, AK Scratched
Ron Brennan 0d 0h 0m 0s Trapper Creek, AK Scratched
Joe Carpenter 0d 0h 0m 0s Yes Chugiak, AK Scratched
William Cowart 0d 0h 0m 0s Yes Anchorage, AK Scratched
Jim Darling 0d 0h 0m 0s Yes Kasilof, AK Scratched
Ray Dronenburg 0d 0h 0m 0s Willow, AK Scratched
Don Honea 0d 0h 0m 0s Ruby, AK Scratched
Fred Jackson 0d 0h 0m 0s Yes Kotzebue, AK Scratched
Rick Mackey 0d 0h 0m 0s Trapper Creek, AK Scratched
Jan Masek 0d 0h 0m 0s Anchorage, AK Scratched
Earl Norris 0d 0h 0m 0s Willow, AK Scratched
Joe Redington Sr 0d 0h 0m 0s Knik, AK Scratched
Douglas Sheldon 0d 0h 0m 0s Yes Kotzebue, AK Scratched
John Stam 0d 0h 0m 0s Galena, AK Scratched
Norm Vaughan 0d 0h 0m 0s Wasilla, AK Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Terry Adkins Most Inspirational Musher
Rick Atkinson Humanitarian Alaska Airlines
Jerry Austin Halfway GCI
Susan Butcher Race Champion
Fred Machetanz Honorary Musher
Joe Garnie Golden Harness
Rune Hesthammer Rookie of the Year
Dave Olesen Sportsmanship Fred Meyer
Mike Peterson Red Lantern
Jerry Riley Fastest Time from Safety to Nome