October 22, 2014

1997 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Martin Buser 9d 8h 30m 45s Big Lake, AK $50,000.00
2 Doug Swingley 9d 11h 41m 15s Lincoln, MT $44,800.00
3 Jeff King 9d 15h 35m 15s Denali Park, AK $36,400.00
4 DeeDee Jonrowe 9d 18h 26m 10s Willow, AK $31,500.00
5 Vern Halter 9d 20h 58m 44s Trapper Creek, AK $27,300.00
6 Lavon Barve 9d 21h 6m 37s Wasilla, AK $24,955.00
7 Bill Cotter 9d 21h 37m 28s Nenana, AK $23,328.00
8 Ramy Brooks 9d 21h 51m 9s Fairbanks, AK $21,700.00
9 Peryll Kyzer 9d 22h 20m 49s Willow, AK $20,073.00
10 Tim Osmar 9d 22h 59m 28s Kasilof, AK $18,445.00
11 John Baker 9d 23h 9m 36s Kotzebue, AK $15,470.00
12 Sven Engholm 9d 23h 27m 8s Norway $13,090.00
13 Charlie Boulding 9d 23h 49m 25s Manley, AK $11,305.00
14 Paul Gebhardt 10d 8h 59m 25s Kasilof, AK $10,115.00
15 Ramey Smyth 10d 14h 11m 20s Big Lake, AK $9,520.00
16 Mitch Seavey 10d 14h 31m 55s Seward, AK $0.00
17 Linwood Fiedler 10d 14h 58m 20s Willow, AK $8,820.00
18 Mike Williams, Sr. 10d 15h 45m 2s Akiak, AK $8,400.00
19 David Sawatzky 10d 17h 54m 0s Healy, AK $7,980.00
20 Kris Swanguarin 10d 19h 26m 1s Yes Healy, AK $7,560.00
21 Nicolas Pattaroni 11d 1h 28m 1s Switzerland $0.00
22 Michael Nosko 11d 1h 49m 22s Wasilla, AK $0.00
23 Jack Berry 11d 6h 42m 22s Fritz Creek, AK $0.00
24 Krista Maciolek 11d 17h 59m 54s Talkeetna, AK $0.00
25 Raymie Redington 11d 18h 0m 21s Knik, AK $0.00
26 Harry Caldwell 12d 0h 48m 48s Wasilla, AK $0.00
27 Robert Bundtzen 12d 1h 32m 43s Anchorage, AK $0.00
28 Jean Lacroix 12d 8h 46m 50s Yes Bourdelins, France $0.00
29 Randy Adkins 12d 12h 59m 6s Kasilof, AK $0.00
30 Keli Mahoney 12d 15h 31m 52s Yes Talkeetna, AK $0.00
31 Ross Adam 13d 0h 24m 26s Yes Grande Prairie, AB $0.00
32 Mark Lindstrom 13d 0h 24m 49s Yes Seward, AK $0.00
33 Al Hardman 13d 0h 58m 40s Yes Ludington, MI $1,049.00
34 Shawn Sidelinger 13d 3h 30m 30s Yes Willow, AK $0.00
35 Dan Seavey 13d 4h 3m 10s Seward, AK $0.00
36 Joe Redington Sr 13d 4h 18m 57s Knik, AK $0.00
37 Wayne Curtis 13d 4h 23m 5s Wasilla, AK $0.00
38 Bill Bass 13d 10h 57m 31s Anchorage, AK $0.00
39 Bob Hickel 13d 10h 58m 47s Anchorage, AK $0.00
40 Don Bowers 14d 4h 54m 3s Montana Creek, AK $0.00
41 Suzan Amundsen 14d 4h 55m 2s Yes Fairbanks, AK $0.00
42 Sonny King 14d 4h 58m 5s Yes Spartanburg, SC $0.00
43 Jerome Longo 14d 12h 23m 11s Yes Willow, AK $0.00
44 Ken Chase 15d 9h 19m 22s Anvik, AK $0.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
John Barron 0d 0h 0m 0s Sheep Creek, AK Scratched
Dave Branholm 0d 0h 0m 0s Wasilla, AK Scratched
Ted English 0d 0h 0m 0s Willow, AK Scratched
Bob Ernissee 0d 0h 0m 0s Anchorage, AK Scratched
Max Hall 0d 0h 0m 0s Manchester, England Scratched
Linda Joy 0d 0h 0m 0s Yes Willow, AK Scratched
Jerry Raychel 0d 0h 0m 0s Chugiak, AK Scratched
James Ritchie 0d 0h 0m 0s Yes Wenatchee, WA Scratched
Lori Townsend 0d 0h 0m 0s Aniak, AK Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Bill Bass Most Improved Musher Global Information Technologies
Don Bowers Sportsmanship Fred Meyer
Martin Buser Race Champion
Martin Buser First to the Yukon Millennium Alaskan Hotel
Martin Buser First to the Gold Coast Wells Fargo
Martin Buser Humanitarian Alaska Airlines
Martin Buser Winner's Truck
Martin Buser Golden Harness
Ken Chase Red Lantern
Dorothy G. Page Honorary Musher
DeeDee Jonrowe Joe Redington, Sr.
Jeff King Halfway GCI
Joe Redington Sr Most Inspirational Musher
James Ritchie Outfitter Cabela's
Ramey Smyth Fastest Time from Safety to Nome
Kris Swanguarin Rookie of the Year
Doug Swingley Winner's Truck

Checkpoints

# Checkpoint Miles
1 Anchorage 0
2 Campbel Airstrip (BLM) 12
3 Wasilla 49
4 Knik 63
5 Yentna Station 115
6 Skwentna 149
7 Finger Lake 194
8 Rainy Pass 224
9 Rohn 272
10 Nikolai 365
11 McGrath 413
12 Takotna 436
13 Ophir 474
14 Iditarod 564
15 Shageluk 629
16 Anvik 564
17 Grayling 672
18 Eagle Island 732
19 Kaltag 802
20 Unalakleet 892
21 Shaktoolik 932
22 Koyuk 990
23 Elim 1038
24 White Mountain 1084
25 Safety 1139
26 Nome 1161