December 20, 2014

1999 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Doug Swingley 9d 14h 31m 7s Lincoln, MT $60,000.00
2 Martin Buser 9d 23h 10m 59s Big Lake, AK $56,320.00
3 Vern Halter 10d 6h 25m 40s Willow, AK $45,760.00
4 Rick Swenson 10d 8h 19m 5s Two Rivers, AK $39,600.00
5 Charlie Boulding 10d 9h 19m 52s Tanana, AK $34,320.00
6 Paul Gebhardt 10d 9h 37m 10s Kasilof, AK $31,372.00
7 Jeff King 10d 10h 10m 32s Denali, AK $29,326.00
8 John Baker 10d 10h 10m 54s Kotzebue, AK $27,280.00
9 Sven Engholm 10d 13h 23m 13s Norway $25,234.00
10 Ed Iten 10d 14h 2m 30s Kotzebue, AK $23,188.00
11 Mitch Seavey 10d 14h 26m 29s Seward, AK $19,448.00
12 Ramey Smyth 10d 15h 37m 10s Big Lake, AK $16,456.00
13 Linwood Fiedler 10d 18h 30m 40s Willow, AK $14,212.00
14 Bill Cotter 10d 21h 15m 0s Nenana, AK $12,716.00
15 David Sawatzky 10d 21h 53m 13s Healy, AK $11,968.00
16 Rick Mackey 10d 23h 12m 55s Nenana, AK $11,616.00
17 Joe Garnie 11d 0h 43m 38s Teller, AK $11,088.00
18 Tim Osmar 11d 1h 20m 8s Kasilof, AK $10,560.00
19 Harald Tunheim 11d 1h 47m 36s Yes Norway $10,032.00
20 Christopher Knott 11d 2h 9m 9s Two Rivers, AK $9,504.00
21 Hans Gatt 11d 6h 39m 30s Atlin, BC $1,049.00
22 Sonny King 11d 11h 17m 49s Spartanburg, SC $1,049.00
23 Mike Williams, Sr. 11d 12h 3m 50s Akiak, AK $1,049.00
24 Sonny Lindner 12d 10h 1m 50s Delta, AK $1,049.00
25 Juan Alcina 12d 10h 3m 5s Willow, AK/Spain $1,049.00
26 Ken Anderson 12d 10h 43m 1s Yes Fairbanks, AK $1,049.00
27 Jerome Longo 12d 13h 44m 15s Talkeetna, AK $1,049.00
28 Robert Bundtzen 12d 15h 4m 15s Anchorage, AK $1,049.00
29 Peryll Kyzer 12d 17h 23m 53s Talkeetna, AK $1,049.00
30 Michael Nosko 12d 18h 55m 55s Yes Wasilla, AK $1,049.00
31 Russell Lane 12d 19h 14m 17s Yes Point Hope, AK $1,049.00
32 Raymie Redington 12d 19h 25m 32s Knik, AK $1,049.00
33 Matt Hayashida 12d 19h 51m 30s Big Lake, AK $1,049.00
34 Frank Teasley 12d 19h 59m 29s Jackson, WY $1,049.00
35 Shawn Sidelinger 12d 20h 24m 50s Willow, AK $1,049.00
36 Jon Little 12d 20h 53m 1s Yes Kasilof, AK $1,049.00
37 Max Hall 12d 22h 48m 59s Manchester, England $1,049.00
38 Lynda Plettner 13d 2h 58m 0s Houston, AK $1,049.00
39 Aaron Burmeister 13d 3h 26m 41s Nome, AK $1,049.00
40 Dario Daniels 13d 9h 4m 13s Yes Bird Creek, AK $1,049.00
41 Bill Hall 13d 10h 33m 50s Trapper Creek, AK $1,049.00
42 Jim Lanier 13d 13h 55m 0s Chugiak, AK $1,049.00
43 Jim Gallea 13d 13h 14m 40s Yes Seeley Lake, MT $1,049.00
44 Don Bowers 13d 15h 37m 15s Montana Creek, AK $1,049.00
45 Shane Goosen 15d 1h 51m 41s Yes Wasilla, AK $1,049.00
46 Judy Currier 15d 2h 40m 8s Yes Wasilla, AK $1,049.00
47 Jeremy Gebauer 15d 3h 18m 44s Lincoln, MT $1,049.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
John Barron 0d 0h 0m 0s Sheep Creek, AK Scratched
Harry Caldwell 0d 0h 0m 0s Wasilla, AK Scratched
Steve Carrick 0d 0h 0m 0s Australia Scratched
Steve Crouch 0d 0h 0m 0s Yes Eagle River, AK Scratched
Dan Dent 0d 0h 0m 0s Yes Baltimore, MD Scratched
Ted English 0d 0h 0m 0s Willow, AK Scratched
DeeDee Jonrowe 0d 0h 0m 0s Willow, AK Scratched
Linda Joy 0d 0h 0m 0s Kasilof, AK Scratched
Robert Moore 0d 0h 0m 0s Yes Vero Beach, FL Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Jim Gallea Sportsmanship Fred Meyer
Jeremy Gebauer Sportsmanship Fred Meyer
Jeremy Gebauer Red Lantern
Max Hall Most Improved Musher Global Information Technologies
Matt Hayashida Sportsmanship Fred Meyer
Jeff King Joe Redington, Sr.
Christopher Knott Outfitter Cabela's
Sonny Lindner Most Inspirational Musher
Rick Mackey Humanitarian Alaska Airlines
Rick Mackey Fastest Time from Safety to Nome
Doug Swingley Race Champion
Doug Swingley Halfway GCI
Doug Swingley First to the Yukon Millennium Alaskan Hotel
Doug Swingley First to the Gold Coast Wells Fargo
Doug Swingley Winner's Truck
Doug Swingley Golden Harness
Harald Tunheim Rookie of the Year
Vi Redington & George Rae Honorary Musher

Checkpoints

# Checkpoint Miles
1 Anchorage 0
2 Eagle River 20
3 Wasilla 49
4 Knik 63
5 Yentna Station 115
6 Skwentna 149
7 Finger Lake 194
8 Rainy Pass 224
9 Rohn 272
10 Nikolai 365
11 McGrath 413
12 Takotna 436
13 Ophir 474
14 Iditarod 564
15 Shageluk 629
16 Anvik 564
17 Grayling 672
18 Eagle Island 732
19 Kaltag 802
20 Unalakleet 892
21 Shaktoolik 932
22 Koyuk 990
23 Elim 1038
24 White Mountain 1084
25 Safety 1139
26 Nome 1161