October 31, 2014

1988 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Susan Butcher 11d 11h 41m 40s Manley, AK $30,000.00
2 Rick Swenson 12d 2h 10m 9s Two Rivers, AK $21,000.00
3 Martin Buser 12d 4h 21m 46s Big Lake, AK $16,500.00
4 Joe Garnie 12d 9h 21m 39s Teller, AK $13,200.00
5 Joe Redington Sr 13d 3h 25m 28s Knik, AK $9,000.00
6 Herbie Nayokpuk 13d 3h 26m 44s Shishmaref, AK $7,200.00
7 Rick Mackey 13d 14h 43m 29s Trapper Creek, AK $6,900.00
8 Lavon Barve 13d 15h 22m 42s Wasilla, AK $6,000.00
9 DeeDee Jonrowe 13d 16h 29m 6s Bethel, AK $5,400.00
10 Robin Jacobson 13d 17h 19m 48s Minnetonka, MN $4,800.00
11 Jerry Austin 13d 19h 6m 3s Saint Michael, AK $4,500.00
12 Jan Masek 13d 22h 18m 3s Willow, AK $4,200.00
13 Lucy Nordlum 13d 23h 47m 31s Yes Kotzebue, AK $3,900.00
14 Jacques Philip 14d 0h 2m 43s France $3,600.00
15 Bill Cotter 14d 1h 33m 18s Nenana, AK $3,300.00
16 Tim Osmar 14d 1h 49m 16s Clam Gulch, AK $3,000.00
17 Dan MacEachen 14d 2h 46m 11s Snowmass Village, CO $2,700.00
18 John Patten 14d 3h 57m 6s Yes Grand Marais, MN $2,400.00
19 Harry Sutherland 14d 4h 16m 56s Delta Junction, AK $2,100.00
20 Matt Desalernos 14d 5h 1m 36s Nome, AK $1,800.00
21 Bill Hall 14d 5h 49m 7s Trapper Creek, AK $0.00
22 Darwin McLeod 14d 6h 1m 6s Yes Ninilchik, AK $0.00
23 Horst Maas 14d 7h 11m 11s Yes Austria $0.00
24 Ted English 14d 8h 52m 23s Chugiak, AK $0.00
25 Jerry Raychel 14d 9h 17m 9s Chugiak, AK $0.00
26 John Barron 14d 9h 54m 24s Jake Lake, AK $0.00
27 Duane Halverson 14d 11h 19m 55s Ambler, AK $0.00
28 Peter Thomann 14d 12h 38m 45s Tagish, YT $0.00
29 Conrad Saussele 14d 21h 24m 20s Yes Anchorage, AK $0.00
30 Burt Bomhoff 14d 21h 46m 25s Anchorage, AK $0.00
31 Frank Teasley 15d 6h 42m 51s Yes Jackson, WY $0.00
32 Peryll Kyzer 15d 12h 30m 48s Yes Anchorage, AK $0.00
33 Ken Chase 15d 12h 54m 20s Anvik, AK $0.00
34 Ralph Anderson 15d 13h 6m 49s McGrath, AK $0.00
35 Ian MacKenzie 17d 6h 45m 45s Yes Bruce Mines, ONT $0.00
36 Mike Tvenge 17d 8h 1m 59s Yes Delta Junction, AK $0.00
37 Mark Merrill 18d 1h 29m 14s Yes Willow, AK $0.00
38 John Suter 18d 1h 50m 50s Yes Chugiak, AK $0.00
39 John Gourley 18d 6h 52m 13s Trapper Creek, AK $0.00
40 Jennifer Gourley 18d 6h 52m 30s Yes Trapper Creek, AK $0.00
41 Peter Kelly 18d 7h 6m 41s Yes Palmer, AK $0.00
42 Tim Mowry 18d 7h 21m 41s Yes Wasilla, AK $0.00
43 Matt Ace 18d 7h 34m 6s Sutton, AK $0.00
44 Gordon Brinker 18d 7h 44m 7s Shell Lake, AK $0.00
45 Lesley Monk 19d 13h 22m 55s Yes Saville Green UK $0.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
Terry Adkins 0d 0h 0m 0s Mikado, MI Scratched
Brian Carver 0d 0h 0m 0s Yes Willow, AK Scratched
Ray Dronenburg 0d 0h 0m 0s Trapper Creek, AK Scratched
Stan Ferguson 0d 0h 0m 0s Trapper Creek, AK Disqualified
Tim Moerlein 0d 0h 0m 0s Kasilof, AK Scratched
Joe Runyan 0d 0h 0m 0s Nenana, AK Scratched
Norm Vaughan 0d 0h 0m 0s Trapper Creek, AK Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Martin Buser First to the Gold Coast Wells Fargo
Martin Buser Humanitarian Alaska Airlines
Susan Butcher Race Champion
Susan Butcher Golden Harness
Ted English Sportsmanship Fred Meyer
Rick Mackey Fastest Time from Safety to Nome
Marvin "Muktuk" Marston Honorary Musher
Lesley Monk Red Lantern
Herbie Nayokpuk Most Inspirational Musher
Lucy Nordlum Rookie of the Year
Joe Redington Sr Halfway GCI
Joe Redington Sr First to the Yukon Millennium Alaskan Hotel
Joe Redington Sr Most Inspirational Musher