October 23, 2017

2005 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Robert Sorlie 9d 18h 39m 31s Hurdal, Norway $72,066.67
2 Ed Iten 9d 19h 13m 33s Kotzebue, AK $65,800.00
3 Mitch Seavey 9d 19h 20m 58s Seward, AK $59,533.33
4 Bjornar Andersen 9d 19h 50m 38s Yes Oslo, Norway $52,222.22
5 Ramy Brooks 9d 21h 30m 0s Healy, AK $45,955.56
6 John Baker 9d 21h 41m 0s Kotzebue, AK $41,777.78
7 Lance Mackey 10d 0h 21m 0s Kasilof, AK $38,644.44
8 Jessie Royer 10d 1h 3m 30s Fairbanks, AK $35,511.11
9 Paul Gebhardt 10d 1h 24m 20s Kasilof, AK $32,377.78
10 DeeDee Jonrowe 10d 1h 42m 55s Willow, AK $29,244.44
11 Aliy Zirkle 10d 1h 46m 30s Two Rivers, AK $26,111.11
12 Jeff King 10d 2h 21m 21s Denali, AK $22,977.78
13 Martin Buser 10d 2h 32m 40s Big Lake, AK $20,888.89
14 Doug Swingley 10d 2h 59m 3s Lincoln, MT $18,800.00
15 Jessica Hendricks 10d 3h 20m 28s Two Rivers, AK $17,755.56
16 Tyrell Seavey 10d 5h 25m 52s Seward, AK $16,711.11
17 Ken Anderson 10d 9h 25m 54s Fairbanks, AK $15,666.67
18 Hans Gatt 10d 12h 26m 5s Atlin, BC Canada $14,622.22
19 Tim Osmar 10d 15h 8m 25s Ninilchik, AK $13,577.78
20 Ramey Smyth 10d 16h 12m 59s Houston, AK $12,533.33
21 Louis Sr. Nelson 10d 16h 17m 45s Yes Kotzebue, AK $11,488.89
22 Vern Halter 10d 17h 20m 15s Willow, AK $9,400.00
23 Melanie Gould 10d 19h 4m 17s Talkeetna, AK $8,355.56
24 Aaron Burmeister 10d 19h 9m 39s Nome/Nenana, AK $5,535.56
25 Ray Redington Jr 10d 20h 17m 4s Two Rivers, AK $4,700.00
26 Hugh Neff 10d 22h 59m 39s Skagway, AK $3,446.67
27 Diana Moroney 11d 1h 7m 56s Chugiak, AK $2,820.00
28 Peter Bartlett 11d 1h 37m 28s Wasilla, AK $2,402.22
29 Harmony Barron 11d 6h 4m 34s Lincoln, MT $2,193.33
30 Jason Barron 11d 6h 8m 56s Lincoln, MT $1,880.00
31 John Barron 11d 7h 23m 20s Helmville, MT $1,366.88
32 Gerald Sousa 11d 10h 31m 47s Talkeetna, AK $1,366.88
33 Mark Stamm 11d 12h 17m 43s Yes Riverside, WA $1,366.88
34 Cim Smyth 11d 12h 24m 50s Big Lake, AK $1,366.88
35 Gregg Hickmann 11d 13h 3m 30s Yes McMillan, MI $1,366.88
36 Mike Williams, Sr. 11d 13h 29m 7s Akiak, AK $1,366.88
37 Trine Lyrek 11d 13h 39m 0s Yes Seward, AK USA/Norway $1,366.88
38 Sebastian Schnuelle 11d 16h 27m 45s Yes Whitehorse, YT Canada $1,366.88
39 Robert Bundtzen 11d 18h 45m 30s Anchorage, AK $1,366.88
40 Jim Lanier 12d 0h 7m 50s Chugiak, AK $1,366.88
41 Michael Salvisberg 12d 0h 20m 45s Yes Haines Junction, YT Canada $1,366.88
42 William Pinkham 12d 0h 52m 49s Glenwood Springs, CO $1,366.88
43 Ed Stielstra 12d 2h 40m 51s McMillan, MI $1,366.88
44 Judy Currier 12d 2h 57m 46s Fairbanks, AK $1,366.88
45 Aaron Peck 12d 3h 23m 36s Grafton, Ontario Canada $1,366.88
46 Kelley Griffin 12d 3h 43m 48s Yes Wasilla, AK $1,366.88
47 Bill Steyer 12d 5h 0m 12s Yes Fairbanks, AK $1,366.88
48 Eric Butcher 12d 10h 42m 10s Yes Fairbanks, AK $1,366.88
49 Steve Rasmussen 12d 16h 55m 55s Yes Melrose, MN $1,366.88
50 John Hessert 12d 17h 38m 15s Yes Big Lake, AK $1,366.88
51 Dallas Seavey 12d 19h 34m 48s Yes Seward, AK $1,366.88
52 Dodo Perri 13d 0h 35m 50s Yes Isola di Ponza, ITALY $1,366.88
53 Bryan Mills 13d 5h 50m 19s Yes Merango, WI $1,366.88
54 Melanie Shirilla 13d 6h 39m 3s Yes Lincoln, MT $1,366.88
55 Andrew Letzring 13d 11h 25m 32s Yes McMillan, MI $1,366.88
56 Debbie Moderow 13d 19h 10m 52s Yes Anchorage, AK $1,366.88
57 Greg Parvin 13d 20h 6m 15s Yes Nome, AK $1,366.88
58 Tom Knolmayer 13d 22h 13m 25s Yes Eagle River, AK $1,366.88
59 Jeff Holt 13d 22h 35m 16s Yes North Pole, AK $1,366.88
60 Lachlan Clarke 13d 22h 53m 3s Yes Buena Vista, CO $1,366.88
61 Shane Goosen 14d 1h 48m 20s Wasilla, AK $1,366.88
62 Perry Solmonson 14d 4h 6m 44s Plain, WA $1,366.88
63 Phil Morgan 15d 6h 2m 57s Yes Anchorage, AK $1,366.88

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
Charlie Boulding 0d 0h 0m 0s Manley, AK Scratched
Bill Cotter 0d 0h 0m 0s Nenana, AK Scratched
Paul Ellering 0d 0h 0m 0s Gray Eagle, MN Scratched
Rob Greger 0d 0h 0m 0s Yes Bozeman, MT Scratched
G.B. Jones 0d 0h 0m 0s Knik, AK Scratched
Sonny Lindner 0d 0h 0m 0s Two Rivers, AK Scratched
Sandy McKee 0d 0h 0m 0s Yes Fairbanks, AK Scratched
Gary McKellar 0d 0h 0m 0s Yes Wasilla, AK Scratched
Judy Merritt 0d 0h 0m 0s Yes Moose Pass, AK Scratched
Jacques Philip 0d 0h 0m 0s Nenana, AK Scratched
Karen Ramstead 0d 0h 0m 0s Perryvale, Alberta Canada Scratched
Rachael Scdoris 0d 0h 0m 0s Yes Bend, OR Scratched
Scott Smith 0d 0h 0m 0s Dubois, WY Scratched
Zack Steer 0d 0h 0m 0s Sheep Mountain, AK Scratched
Rick Swenson 0d 0h 0m 0s Two Rivers, AK Scratched
Cliff Wang 0d 0h 0m 0s Lincoln, MT Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Aliy Zirkle Leonhard Seppala Humanitarian Alaska Airlines
Bjornar Andersen Rookie of the Year
Ken Anderson Fastest Time from Safety to Nome Nome Kennel Club
G.B. Jones (Veteran) Perry Solmonson (Rookie) Outfitter Cabela's
Paul Gebhardt First to the Yukon Millennium Alaskan Hotel
Harmony Barron, (68th in 2004 to 29th in 2005) Most Improved Musher Global Information Technologies
Ingrid Wilk Haugbjorg Golden Stethoscope
Jirdes Winther Baxter & Larry Thompson Honorary Musher
Martin Buser Sportsmanship Fred Meyer
Martin Buser Most Inspirational Musher Chevron
Phil Morgan Red Lantern Wells Fargo
Robert Sorlie Spirit of Alaska PenAir
Robert Sorlie Dorothy G. Page Halfway GCI
Robert Sorlie First to the Gold Coast Wells Fargo
Robert Sorlie Winner's Truck Anchorage Chrysler Dodge
Robert Sorlie Winner's Purse Wells Fargo
Shaktoolik Checkpoint Golden Clipboard
Sørlie, Robert Race Champion
Sørlie, Robert Lolly Medley Golden Harness

Checkpoints

# Checkpoint Miles
Anchorage 0
Campbell Airstrip 11
Willow 70
Yentna 115
Skwentna 149
Finger Lake 194
Rainy Pass 224
Rohn 272
Nikolai 365
McGrath 413
Takotna 436
Ophir 474
Iditarod 564
Shageluk 629
Anvik 654
Grayling 672
Eagle Island 732
Kaltag 802
Unalakleet 892
Shaktoolik 932
Koyuk 990
Elim 1038
White Mountain 1084
Safety 1139
Nome 1161
2 Campbel Airstrip (BLM) 11
3 Willow Lake 70
4 Yentna Station 115