2019 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Peter Kaiser 9d 12h 39m 6s Bethel, Alaska $51,299.00
2 Joar Leifseth Ulsom 9d 12h 51m 22s Mo i Rana, NORWAY $43,143.00
3 Jessie Royer 9d 18h 34m 5s Fairbanks, Alaska $39,793.00
4 Aliy Zirkle 10d 2h 26m 56s Two Rivers, Alaska $35,843.00
5 Travis Beals 10d 3h 37m 25s Seward, Alaska $32,943.00
6 Matt Hall 10d 6h 3m 15s Two Rivers, Alaska $28,093.00
7 Paige Drobny 10d 6h 9m 37s Fairbanks, Alaska $26,493.00
8 Ramey Smyth 10d 8h 13m 50s Willow, Alaska $24,946.00
9 Mitch Seavey 10d 8h 25m 14s Seward, Alaska $23,443.00
10 Aaron Burmeister 10d 9h 34m 25s Nome/Nenana, Alaska $21,993.00
11 Richie Diehl 10d 10h 40m 14s Aniak, Alaska $20,593.00
12 Linwood Fiedler 10d 12h 9m 50s Willow, Alaska $19,293.00
13 Jeff King 10d 13h 7m 20s Denali, Alaska $17,993.00
14 Wade Marrs 10d 14h 26m 7s Willow, Alaska $16,793.00
15 Jeff Deeter 10d 20h 48m 12s Fairbanks, Alaska $15,593.00
16 Kristy Berington 10d 23h 4m 48s Knik, Alaska $14,443.00
17 Anna Berington 10d 23h 5m 15s Knik, Alaska $13,343.00
18 Matthew Failor 11d 1h 3m 21s Willow, Alaska $12,343.00
19 Seth Barnes 11d 1h 13m 45s Willow, Alaska $11,343.00
20 Mats Pettersson 11d 2h 40m 29s Kiruna, SWEDEN $10,343.00
21 Ed Hopkins 11d 8h 7m 34s Yes Carcross, YT, CANADA $1,049.00
22 Martin Buser 11d 10h 16m 24s Big Lake, Alaska $1,049.00
23 Aaron Peck 11d 11h 10m 5s Grande Prairie, AB, CANADA $1,049.00
24 Charley Bejna 11d 12h 34m 33s Addison, IL $1,049.00
25 Michi Konno 11d 12h 59m 36s Willow, Alaska $1,049.00
26 Lance Mackey 11d 22h 41m 40s Fairbanks, Alaska $1,049.00
27 Jessie Holmes 11d 22h 41m 45s Nenana, Alaska $1,049.00
28 Martin Apayauq Reitan 12d 5h 15m 17s Yes Kaktovik, Alaska $1,049.00
29 Ryan Santiago 12d 5h 20m 30s Yes Sterling, Alaska $1,049.00
30 Jason Campeau 12d 6h 49m 24s Rocky Mountain House, AB, CANADA $1,049.00
31 Jessica Klejka 12d 7h 12m 35s Yes Wasilla, Alaska $1,049.00
32 Alison Lifka 13d 8h 35m 29s Yes Willow, Alaska $1,049.00
33 Michael Baker 13d 8h 47m 20s Willow, Alaska $1,049.00
34 Sarah Stokey 13d 15h 59m 1s Seward, Alaska $1,049.00
35 Anja Radano 13d 16h 53m 34s Talkeetna, Alaska $1,049.00
36 Blair Braverman 13d 19h 17m 2s Yes Mountain, WI $1,049.00
37 Jeremy Keller 13d 22h 52m 20s Knik, Alaska $1,049.00
38 Kristin Bacon 14d 5h 38m 26s Big Lake, Alaska $1,049.00
39 Victoria Hardwick 14d 22h 51m 49s Yes Bethel, Alaska $1,049.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
Cindy Abbott 6d 1h 4m 0s Willow, Alaska Scratched
Richie Beattie 11d 7h 1m 31s Yes Two Rivers, Alaska Withdrawn
Brett Bruggeman 8d 9h 36m 0s Great Falls, MT Scratched
Sebastien Dos Santos Borges 10d 2h 25m 0s Yes Chazey-Bons, France Scratched
Marcelle Fressineau 5d 22h 3m 0s Whitehorse, YT, CANADA Scratched
Cindy Gallea 14d 9h 0m 0s Wykoff, MN Scratched
Emily Maxwell 5d 22h 0m 0s Iowa City, IA Scratched
Nicolas Petit 7d 4h 57m 0s Girdwood, Alaska Scratched
Robert Redington 7d 2h 22m 0s Willow, Alaska Scratched
Ryan Redington 7d 20h 44m 0s Skagway, Alaska Scratched
Lev Shvarts 8d 1h 8m 0s Willow, Alaska Scratched
Shaynee Traska 2d 11h 44m 0s Gladwin, MI Scratched
Niklas Wikstrand 7d 23h 35m 0s Yes Nes i Akershus, NORWAY Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Victoria Hardwick Red Lantern
Nicolas Petit Spirit of Iditarod Alaska Air Transit
Aliy Zirkle Dorothy G. Page Halfway Award GCI
Nicolas Petit First Musher to the Yukon Lakefront Anchorage
Peter Kaiser First Fish Bristol Bay Native Corporation
Nicolas Petit Gold Coast Ryan Air
Peter Kaiser Achieve More Northrim Bank
Ed Hopkins Rookie of the Year
Wade Marrs Fastest Time Safety to Nome Nome Kennel Club
Paige Drobny Most Improved Musher Matson
Mats Pettersson Sportsmanship Donlin Gold
Lance Mackey Mushers' Choice Award
Aaron Peck Herbie Nayokpuk Northern Air Cargo
Aliy Zirkle Leonhard Seppala Humanitarian Award
Peter Kaiser Golden Harness City of Nome
Checkpoints Rohn and Eagle Island Golden Clipboard

Checkpoints

# Checkpoint Miles
1 Anchorage 0
2 Campbell Airstrip 11
3 Willow 11
4 Yentna 53
5 Skwentna 83
6 Finger Lake 123
7 Rainy Pass 153
8 Rohn 188
9 Nikolai 263
10 McGrath 311
11 Takotna 329
12 Ophir 352
13 Iditarod 432
14 Shageluk 487
15 Anvik 512
16 Grayling 530
17 Eagle Island 592
18 Kaltag 652
19 Unalakleet 737
20 Shaktoolik 777
21 Koyuk 827
22 Elim 875
23 White Mountain 921
24 Safety 976
25 Nome 998