November 20, 2017

2013 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Mitch Seavey 9d 7h 39m 56s Seward, Alaska $50,400.00
2 Aliy Zirkle 9d 8h 3m 35s Two Rivers, Alaska $47,100.00
3 Jeff King 9d 9h 21m 56s Denali, Alaska $44,000.00
4 Dallas Seavey 9d 10h 20m 51s Willow, Alaska $41,100.00
5 Ray Redington Jr 9d 11h 4m 54s Wasilla, Alaska $38,300.00
6 Nicolas Petit 9d 11h 39m 13s Girdwood, Alaska $35,600.00
7 Joar Leifseth Ulsom 9d 12h 34m 0s Yes Roros, NORWAY $33,200.00
8 Jake Berkowitz 9d 12h 34m 16s Big Lake, Alaska $30,800.00
9 Sonny Lindner 9d 13h 11m 2s Two Rivers, Alaska $28,600.00
10 DeeDee Jonrowe 9d 13h 24m 39s Willow, Alaska $26,500.00
11 Aaron Burmeister 9d 14h 19m 2s Nome, Alaska $24,500.00
12 Ken Anderson 9d 16h 9m 20s Fairbanks, Alaska $22,600.00
13 Peter Kaiser 9d 17h 36m 34s Bethel, Alaska $20,800.00
14 Josh Cadzow 9d 18h 7m 37s Yes Fort Yukon, Alaska $19,100.00
15 Cim Smyth 9d 19h 8m 22s Big Lake, Alaska $17,500.00
16 Paul Gebhardt 9d 19h 9m 32s Kasilof, Alaska $16,000.00
17 Martin Buser 9d 20h 1m 33s Big Lake, Alaska $14,600.00
18 Jessie Royer 9d 20h 20m 15s Darby, MT $13,200.00
19 Lance Mackey 9d 20h 52m 14s Fairbanks, Alaska $11,900.00
20 Ramey Smyth 9d 20h 54m 56s Willow, Alaska $10,700.00
21 John Baker 9d 21h 49m 16s Kotzebue, Alaska $9,600.00
22 Brent Sass 9d 23h 24m 3s Manley Hot Springs, Alaska $8,500.00
23 Michael Williams, Jr. 10d 1h 57m 30s Akiak, Alaska $7,500.00
24 Michelle Phillips 10d 2h 22m 9s Tagish, YT , CANADA $6,500.00
25 Jessica Hendricks 10d 4h 57m 49s Two Rivers, Alaska $5,600.00
26 Kelley Griffin 10d 9h 47m 34s Wasilla, Alaska $4,700.00
27 Curt Perano 10d 13h 21m 14s Queenstown, NEW ZEALAND $3,900.00
28 Matthew Failor 10d 13h 39m 46s Big Lake, Alaska $3,100.00
29 Linwood Fiedler 10d 15h 0m 52s Willow, Alaska $2,400.00
30 Mike Ellis 10d 16h 35m 13s Yes Two Rivers, Alaska $1,700.00
31 Kelly Maixner 10d 16h 57m 36s Big Lake, Alaska $1,049.00
32 Wade Marrs 10d 17h 5m 18s Wasilla, Alaska $1,049.00
33 Allen Moore 10d 18h 4m 21s Two Rivers, Alaska $1,049.00
34 Paige Drobny 10d 18h 15m 54s Yes Fairbanks, Alaska $1,049.00
35 Jim Lanier 10d 21h 8m 46s Chugiak, Alaska $1,049.00
36 Richie Diehl 10d 22h 32m 6s Yes Aniak, Alaska $1,049.00
37 Travis Beals 11d 1h 10m 51s Yes Seward, Alaska $1,049.00
38 Justin Savidis 11d 1h 12m 14s Willow, Alaska $1,049.00
39 Matt Giblin 11d 1h 20m 51s Sterling, Alaska $1,049.00
40 Karin Hendrickson 11d 1h 44m 48s Wasilla, Alaska $1,049.00
41 Aaron Peck 11d 2h 9m 37s Bezanson, AB, CANADA $1,049.00
42 Kristy Berington 11d 7h 7m 17s Kasilof, Alaska $1,049.00
43 Anna Berington 11d 7h 7m 55s Kasilof, Alaska $1,049.00
44 Jodi Bailey 11d 7h 52m 2s Chatanika, Alaska $1,049.00
45 Mike Williams, Sr. 12d 0h 35m 50s Akiak, Alaska $1,049.00
46 Gerald Sousa 12d 2h 20m 14s Talkeetna, Alaska $1,049.00
47 Louie Ambrose 12d 5h 18m 45s Yes St. Michael, Alaska $1,049.00
48 Angie Taggart 12d 8h 50m 3s Ketchikan, Alaska $1,049.00
49 Luan Ramos Marques 12d 17h 8m 0s Yes Macae, BRAZIL $1,049.00
50 Mikhail Telpin 12d 19h 27m 39s Yes Yanrakkynot, Chukotka, RUSSIA $1,049.00
51 Cindy Gallea 13d 2h 24m 13s Wykoff, MN $1,049.00
52 James Volek 13d 9h 12m 53s Yes Big Lake, Alaska $1,049.00
53 Bob Chlupach 13d 14h 18m 40s Willow, Alaska $1,049.00
54 Christine Roalofs 13d 22h 36m 8s Yes Anchorage, Alaska $1,049.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
Cindy Abbott 10d 8h 0m 0s Yes Irvine, CA Scratched
Charley Bejna 9d 8h 58m 0s Yes Addison, IL Scratched
Robert Bundtzen 8d 0h 24m 0s Anchorage, Alaska Scratched
Rudy Demoski, Sr. 8d 13h 44m 0s Wasilla, Alaska Scratched
Scott Janssen 1d 1h 27m 0s Anchorage, Alaska Scratched
Jason Mackey 8d 10h 25m 0s Wasilla, Alaska Scratched
Newton Marshall 3d 2h 2m 0s St. Anne, JAMAICA Scratched
David Sawatzky 3d 12h 49m 0s Healy, Alaska Scratched
Jan Steves 9d 1h 33m 0s Edmonds, WA Scratched
Ed Stielstra -2d -1h -45m 0s McMillan, MI Scratched
Michael Suprenant 5d 10h 0m 0s Chugiak, Alaska Scratched
Gerry Willomitzer 4d 8h 23m 0s Whitehorse, YT , CANADA Withdrawn

Awards

Recipient Award Sponsor
Aaron Burmeister Spirit of Alaska Pen Air
Anna Berington Four Wheeler Drawing Northern Air Cargo
Christine Roalofs Red Lantern
Cim Smyth Sportsmanship
Dr. Sterling Thomas & Dr. Dirsko VonPfeil Golden Stethoscope Award
Jake Berkowitz Leonhard Seppala Humanitarian Alaska Airlines
Joar Leifseth Ulsom Jerry Austin Rookie of the Year
Lance Mackey Dorothy G. Page Halfway GCI
Martin Buser First Musher to the Yukon Millennium Alaskan Hotel
Mike Williams, Sr. Mushers Choice ExxonMobil
Mikhail Telpin Herbie Nayokpuk Memorial Northern Air Cargo
Mitch Seavey Alaska Gold Coast Wells Fargo Bank
Mitch Seavey Winner's Truck Award Anchorage Chrysler Dodge Jeep Ram
Mitch Seavey Winner's Purse Wells Fargo Bank
Mitch Seavey Lolly Medley Golden Harness City of Nome
Mitch Seavey Race Champion
Nicolas Petit Most Improved Musher Horizon Lines
Ophir Golden Clipboard
Ramey Smyth Fastest Time from Safety to Nome Nome Kennel Club

Checkpoints

# Checkpoint Miles
1 Anchorage 0
2 Campbell Airstrip 11
3 Willow 11
4 Yentna 53
5 Skwentna 83
6 Finger Lake 123
7 Rainy Pass 153
8 Rohn 188
9 Nikolai 263
10 McGrath 311
11 Takotna 329
12 Ophir 352
13 Iditarod 432
14 Shageluk 487
15 Anvik 512
16 Grayling 530
17 Eagle Island 592
18 Kaltag 652
19 Unalakleet 737
20 Shaktoolik 777
21 Koyuk 827
22 Elim 875
23 White Mountain 921
24 Safety 976
25 Nome 998