August 17, 2017

2015 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Dallas Seavey 8d 18h 13m 6s Willow, Alaska $70,000.00
2 Mitch Seavey 8d 22h 22m 56s Sterling, Alaska $58,600.00
3 Aaron Burmeister 8d 23h 47m 31s Nome, Alaska $53,900.00
4 Jessie Royer 9d 1h 51m 9s Darby, MT $48,400.00
5 Aliy Zirkle 9d 4h 44m 25s Two Rivers, Alaska $44,300.00
6 Joar Leifseth Ulsom 9d 5h 21m 1s Mo i Rana, NORWAY $37,500.00
7 Jeff King 9d 5h 47m 50s Denali, Alaska $35,300.00
8 Wade Marrs 9d 8h 15m 17s Wasilla, Alaska $33,100.00
9 Ken Anderson 9d 10h 38m 54s Fairbanks, Alaska $31,000.00
10 Nicolas Petit 9d 11h 19m 20s Girdwood, Alaska $29,000.00
11 Travis Beals 9d 13h 18m 45s Seward, Alaska $27,000.00
12 Paul Gebhardt 9d 15h 38m 20s Kasilof, Alaska $25,200.00
13 Kelly Maixner 9d 15h 39m 1s Big Lake, Alaska $23,400.00
14 Peter Kaiser 9d 15h 44m 35s Bethel, Alaska $21,700.00
15 Christian Turner 9d 16h 5m 2s Karratha, WA, AUSTRALIA $20,000.00
16 Ray Redington Jr 9d 16h 27m 0s Wasilla, Alaska $18,400.00
17 Thomas Waerner 9d 18h 10m 20s Yes Torpa, NORWAY $16,900.00
18 Jason Campeau 9d 19h 28m 11s Yes Rocky Mountain House, AB, CANADA $15,500.00
19 Hugh Neff 9d 20h 25m 44s Tok, Alaska $14,100.00
20 Michelle Phillips 9d 21h 17m 30s Tagish, YT, CANADA $12,700.00
21 John Baker 9d 22h 12m 58s Kotzebue, Alaska $11,400.00
22 Martin Buser 9d 22h 36m 40s Big Lake, Alaska $10,200.00
23 Richie Diehl 9d 23h 26m 59s Aniak, Alaska $9,000.00
24 Nathan Schroeder 9d 23h 44m 59s Chisholm, MN $7,900.00
25 Mats Pettersson 10d 0h 11m 21s Kiruna, SWEDEN $6,800.00
26 Scott Smith 10d 6h 12m 26s Willow, Alaska $5,700.00
27 Paige Drobny 10d 6h 15m 37s Fairbanks, Alaska $4,700.00
28 Anna Berington 10d 11h 6m 33s Kasilof, Alaska $3,700.00
29 Kristy Berington 10d 11h 10m 50s Kasilof, Alaska $2,800.00
30 Jodi Bailey 10d 16h 7m 55s Fairbanks, Alaska $1,900.00
31 DeeDee Jonrowe 10d 19h 10m 23s Willow, Alaska $1,049.00
32 Curt Perano 10d 21h 11m 24s Central Otago, NEW ZEALAND $1,049.00
33 Justin Savidis 11d 0h 35m 10s Willow, Alaska $1,049.00
34 Charley Bejna 11d 2h 7m 10s Addison, IL $1,049.00
35 Seth Barnes 11d 6h 5m 21s Yes Nenana, Alaska $1,049.00
36 Benjamin Harper 11d 16h 28m 15s Yes Wasilla, Alaska $1,049.00
37 Linwood Fiedler 11d 16h 28m 35s Willow, Alaska $1,049.00
38 Allen Moore 11d 16h 52m 43s Two Rivers, Alaska $1,049.00
39 Mike Santos 11d 19h 7m 23s Cantwell, Alaska $1,049.00
40 Rohn Buser 11d 19h 21m 21s Big Lake, Alaska $1,049.00
41 Matthew Failor 11d 22h 42m 42s Willow, Alaska $1,049.00
42 Jason Mackey 12d 0h 32m 15s Wasilla, Alaska $1,049.00
43 Lance Mackey 12d 0h 32m 37s Fairbanks, Alaska $1,049.00
44 Rick Casillo 12d 0h 37m 22s Willow, Alaska $1,049.00
45 Timothy Hunt 12d 0h 45m 35s Marquette, MI $1,049.00
46 Laura Allaway 12d 3h 3m 54s Yes Fairbanks, Alaska $1,049.00
47 Monica Zappa 12d 3h 13m 0s Kasilof, Alaska $1,049.00
48 Heidi Sutter 12d 3h 39m 9s Yes Chistochina, Alaska $1,049.00
49 Lisbet Norris 12d 3h 41m 12s Willow, Alaska $1,049.00
50 Rob Cooke 12d 4h 23m 45s Yes Whitehorse, YT, CANADA $1,049.00
51 Chuck Schaeffer 12d 4h 24m 50s Yes Kotzebue, Alaska $1,049.00
52 Brian Wilmshurst 12d 5h 18m 10s Yes Dawson City, YT, CANADA $1,049.00
53 Yvonne Dabakk 12d 5h 55m 51s Oslo, NORWAY $1,049.00
54 Lev Shvarts 12d 6h 3m 39s Yes Willow, Alaska $1,049.00
55 Yuka Honda 12d 8h 32m 55s Yes Whitehorse, YT, CANADA $1,049.00
56 Alan Stevens 12d 8h 43m 2s Yes Big Lake, Alaska $1,049.00
57 Becca Moore 12d 10h 56m 26s Yes Willow, Alaska $1,049.00
58 Steve Watkins 12d 10h 57m 36s Yes Topeka, KS $1,049.00
59 Mark Selland 12d 11h 22m 10s Yes Anchorage, Alaska $1,049.00
60 Alan Eischens 12d 11h 56m 36s Yes Wasilla, Alaska $1,049.00
61 Isabelle Travadon 12d 16h 26m 16s Yes Plan De la Tour, FRANCE $1,049.00
62 Marcelle Fressineau 12d 18h 31m 45s Whitehorse, YT, CANADA $1,049.00
63 Lachlan Clarke 12d 23h 16m 31s Buena Vista, CO $1,049.00
64 Cindy Gallea 13d 0h 57m 28s Wykoff, MN $1,049.00
65 Trent Herbst 13d 1h 57m 39s Ketchum, ID $1,049.00
66 Cindy Abbott 13d 11h 19m 51s Yes Irvine, CA $1,049.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
Bryan Bearss 8d 7h 22m 0s Anchorage, Alaska Scratched
Gwenn Bogart 2d 2h 30m 0s Yes Wasilla, Alaska Scratched
Zoya DeNure 1d 16h 44m 0s Delta Junction, Alaska Scratched
Ellen Halverson 5d 22h 5m 0s Wasilla, Alaska Scratched
Scott Janssen 10d 4h 30m 0s Anchorage, Alaska Scratched
Katherine Keith 7d 19h 16m 0s Kotzebue, Alaska Scratched
Jim Lanier 8d 12h 0m 0s Chugiak, Alaska Scratched
Christine Roalofs 3d 14h 19m 0s Anchorage, Alaska Scratched
Brent Sass 1d 7h 30m 0s Eureka, Alaska Disqualified
Gerald Sousa 4d 9h 8m 0s Talkeetna, Alaska Scratched
Jan Steves 7d 9h 35m 0s Edmonds, WA Scratched
Philip Walters 3d 20h 4m 0s Yes Eagle River, Alaska Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Jeff King First Musher to the Yukon Lakefront Anchorage Hotel
Dallas Seavey Lolly Medley Golden Harness Award City of Nome
Aaron Burmeister Herbie Nayokpuk Northern Air Cargo
Aaron Burmeister Dorthy G. Page Halfway GCI
Aaron Burmeister Fish First Bristol Bay Native Corporation
Aaron Burmeister Gold Coast Wells Fargo
Cindy Abbott Red Lantern Wells Fargo
Huslia Golden Clipboard
Jason Mackey Musher Choice Exxon Mobile
Lance Mackey Sportsman Donlin Gold
Mitch Seavey Spirit of Alaska PenAir
Nicolas Petit Leonhard Seppala Humanitarian Alaska Airlines
Reef (Dallas Seavey leader) Lolly Medley Golden Harness Award City of Nome
Thomas Waerner Jerry Austin Rookie of the Year
Travis Beals Most Improved Musher Horizon Lines
Wade Marrs Fastest Time from Safety to Nome Nome Kennel Club

Checkpoints

# Checkpoint Miles
1 Anchorage 0
2 Campbell Airstrip 11
3 Fairbanks 11
4 Nenana 71
5 Manley Hot Springs 161
6 Tanana 227
7 Ruby 346
8 Galena 396
9 Huslia 478
10 Koyukuk 564
11 Nulato 586
12 Kaltag 633
13 Unalakleet 718
14 Shaktoolik 758
15 Koyuk 808
16 Elim 856
17 White Mountain 902
18 Safety 957
19 Nome 979