November 18, 2017

2017 Iditarod Race Results

Final Standings

Place Name Time Rookie Hometown Prize Money
1 Mitch Seavey 8d 3h 40m 13s Seward, Alaska $71,250.00
2 Dallas Seavey 8d 6h 24m 31s Willow, Alaska $59,637.00
3 Nicolas Petit 8d 6h 29m 13s Girdwood, Alaska $54,862.00
4 Joar Leifseth Ulsom 8d 11h 0m 40s Mo i Rana, NORWAY $49,234.00
5 Jessie Royer 8d 13h 8m 54s Fairbanks, Alaska $45,100.00
6 Wade Marrs 8d 18h 43m 40s Willow, Alaska $38,190.00
7 Ray Redington Jr 8d 21h 13m 4s Wasilla, Alaska $35,910.00
8 Aliy Zirkle 8d 22h 49m 42s Two Rivers, Alaska $33,700.00
9 Peter Kaiser 8d 23h 5m 38s Bethel, Alaska $31,564.00
10 Paul Gebhardt 9d 0h 0m 6s Kasilof, Alaska $29,498.00
11 Jeff King 9d 0h 49m 42s Denali, Alaska $27,503.00
12 Ramey Smyth 9d 1h 47m 8s Willow, Alaska $25,650.00
13 Michelle Phillips 9d 2h 2m 45s Tagish, YT, CANADA $23,798.00
14 Ryan Redington 9d 2h 52m 7s Wasilla, Alaska $22,088.00
15 Hans Gatt 9d 3h 16m 27s Whitehorse, YT, CANADA $20,378.00
16 Ralph Johannessen 9d 3h 41m 6s Dagali, NORWAY $18,739.00
17 Ken Anderson 9d 5h 13m 31s Fairbanks, Alaska $17,171.00
18 John Baker 9d 5h 50m 30s Kotzebue, Alaska $15,746.00
19 Katherine Keith 9d 5h 50m 31s Kotzebue, Alaska $14,321.00
20 Linwood Fiedler 9d 6h 9m 52s Willow, Alaska $12,896.00
21 Jason Mackey 9d 6h 19m 23s Salcha, Alaska $11,614.00
22 Robert Redington 9d 7h 33m 16s Yes Willow, Alaska $10,403.00
23 Sebastien Vergnaud 9d 8h 27m 53s Yes Rioux, FRANCE $9,191.00
24 Richie Diehl 9d 8h 33m 22s Aniak, Alaska $8,051.00
25 Mats Pettersson 9d 10h 0m 22s Kiruna, SWEDEN $6,911.00
26 Lars Monsen 9d 11h 1m 58s Skiptvet, NORWAY $5,771.00
27 Hugh Neff 9d 11h 40m 7s Tok, Alaska $4,774.00
28 Rick Casillo 9d 11h 56m 40s Willow, Alaska $3,776.00
29 Noah Burmeister 9d 14h 29m 49s Nome/Nenana, Alaska $2,850.00
30 Cody Strathe 9d 14h 34m 41s Fairbanks, Alaska $1,924.00
31 Ketil Reitan 9d 14h 48m 58s Kaktovik, Alaska $1,049.00
32 Martin Buser 9d 15h 14m 51s Big Lake, Alaska $1,049.00
33 Melissa Stewart 9d 20h 5m 59s Wasilla, Alaska $1,049.00
34 Scott Smith 9d 20h 26m 20s Willow, Alaska $1,049.00
35 Nathan Schroeder 9d 21h 8m 12s Warba, MN $1,049.00
36 Nicolas Vanier 9d 21h 40m 7s Yes Paris, FRANCE $1,049.00
37 Seth Barnes 9d 22h 33m 30s Stocton, AL $1,049.00
38 Karin Hendrickson 10d 0h 52m 5s Wasilla, Alaska $1,049.00
39 Allen Moore 10d 1h 24m 27s Two Rivers, Alaska $1,049.00
40 Kristy Berington 10d 2h 29m 53s Wasilla, Alaska $1,049.00
41 Anna Berington 10d 2h 30m 14s Wasilla, Alaska $1,049.00
42 Laura Neese 10d 3h 40m 40s Yes McMillan, MI $1,049.00
43 Jodi Bailey 10d 17h 41m 40s Fairbanks, Alaska $1,049.00
44 Larry Daugherty 10d 18h 29m 10s Eagle River, Alaska $1,049.00
45 Geir Idar Hjelvik 10d 20h 5m 19s Norjordet, NORWAY $1,049.00
46 Charley Bejna 10d 21h 30m 21s Addison, IL $1,049.00
47 DeeDee Jonrowe 10d 22h 3m 37s Willow, Alaska $1,049.00
48 Gunnar Johnson 10d 22h 4m 6s Duluth, MN $1,049.00
49 Justin High 11d 0h 14m 35s Yes Willow, Alaska $1,049.00
50 Dave Delcourt 11d 0h 18m 8s Yes Wasilla, Alaska $1,049.00
51 Justin Stielstra 11d 1h 44m 36s Yes Seward, Alaska $1,049.00
52 Trent Herbst 11d 2h 51m 14s Ketchum, ID $1,049.00
53 Kristin Bacon 11d 5h 45m 43s Big Lake, Alaska $1,049.00
54 Misha Wiljes 11d 9h 37m 20s Yes Prague, CZECH REPUBLIC $1,049.00
55 Joe Carson 11d 13h 38m 7s Yes McGrath, Alaska $1,049.00
56 Thomas Rosenbloom 11d 14h 49m 25s Yes Cantwell, Alaska $1,049.00
57 Zoya DeNure 11d 19h 24m 25s Delta Junction, Alaska $1,049.00
58 Michael Baker 11d 20h 16m 33s Yes Willow, Alaska $1,049.00
59 Matthew Failor 11d 20h 19m 3s Willow, Alaska $1,049.00
60 Jimmy Lebling 12d 0h 19m 6s Yes Willow, Alaska $1,049.00
61 Paul Hansen 12d 2h 19m 11s Yes Kotzebue, Alaska $1,049.00
62 Alan Eischens 12d 2h 39m 46s Wasilla, Alaska $1,049.00
63 Peter Reuter 12d 2h 45m 38s Yes Bloomingdale, NY $1,049.00
64 Cindy Abbott 12d 2h 57m 31s Willow, Alaska $1,049.00

Withdrawn/Scratched

Name Time Rookie Hometown Reason
Ryan Anderson 5d 1h 21m 0s Yes Ray, MN Scratched
Otto Balogh 0d 0h 0m 0s Yes Budapest, HUNGARY Scratched
Dave Branholm 6d 14h 14m 0s Wasilla, Alaska Scratched
Ellen Halverson 7d 20h 41m 0s Wasilla, Alaska Scratched
Roger Lee 10d 0h 30m 0s Yes Birkenhead, Wirral, ENGLAND Scratched
Mark May 2d 0h 35m 0s North Pole, Alaska Scratched
Mark Selland 3d 10h 10m 0s Anchorage, Alaska Scratched
Monica Zappa 8d 14h 18m 0s Kasilof, Alaska Scratched

Awards

Recipient Award Sponsor
Wade Marrs Spirit of Alaska PenAir
Mitch Seavey Dorthy G. Page Halfway Award GCI
Nicolas Petit First Musher to the Yukon The Lakefront Anchorage
Mitch Seavey Fish First Bristol Bay Native Corporation
Wade Marrs Gold Coast Wells Fargo
Nicolas Petit Fastest Time from Safety to Nome Nome Kennel Club
Sebastien Vergnaud Jerry Austin Rooke of the Year Jerry Austin Family
Mitch Seavey Official Truck Anchorage Chrysler Dodge Jeep
Ryan Redington Most Improved Musher Matson
Allen Moore Sportsmanship Donlin Gold
Jessie Royer Most Inspirational
Michelle Phillips Herbie Nayokpuk Memorial Northern Air Cargo
Jessie Royer Leonhard Seppala Humanitarian Alaska Airlines
Mitch Seavey Lolly Medley Golden Harness City of Nome
Cindy Abbott Red Lantern
Nicolas Petit First Musher to the Yukon Millennium
Manley Golden Clipboard

Checkpoints

# Checkpoint Miles
1 Anchorage 0
2 Campbell Airstrip 11
3 Fairbanks 11
4 Nenana 71
5 Manley 161
6 Tanana 227
7 Ruby 346
8 Galena 396
9 Huslia 478
10 Koyukuk 564
11 Nulato 586
12 Kaltag 633
13 Unalakleet 718
14 Shaktoolik 758
15 Koyuk 808
16 Elim 856
17 White Mountain 902
18 Safety 957
19 Nome 979